Det virker jo helt åndssvagt....
"Que la chupen y sigan chupando"
Det er mig alligevel ubegribeligt, at et så stort land som Rusland ikke kan præsentere bedre spillere end som så.
Stort set alle er fra den hjemlige liga som, bevares, har et par hold der klarer sig fint i de europæiske ligaer, men stadig er langt fra den europæiske top. Hvordan kan det være, at der ikke er flere russere der har højt nok niveau til at spille med helt frem, jeg forstår det ikke.
Det danske hold har spillere store klubber i England, Tyskland, Frankrig og Spanien, men nærmest ingen russere - det er mærkeligt.
Det har i høj grad noget at gøre med lønnen. Det danske og det russiske landshold er cirka på niveau med hinanden, men grunden til at næsten alle russiske spillere spiller i den russiske liga, er de høje lønninger klubberne kan give. Så tosset er den russiske liga altså heller ikke. Det er vel omkring den 7.bedste liga i Europa.