Snak

Mere indhold efter annoncen
@Donjogi
Tak for din kommentar om prissætningen på Cajuste - din analyse er knivskarp!
Er sikker på at Bruce i Newcastle nok skal lytte til dine visdomsord, når du skriver til ham senere idag.
Vildt at bold.dk stadigvæk nævner at Brentford har fået et tilbud på Jens-Lys Cajuste accepteret...

Er i de eneste i verden der ikke ved at det bare er forhandlingstaktik fra midtjylland side,for at få prisen op på ham.

Hvis Brentford ville ha´ ham,var han jo nok skiftet til brentford. :-)

Men han er jo slet ikke god nok til PL - så selvfølgelig vil brentford ikke ha´ ham.
Der røg det danske mesterskab for FCK - skidt timing af både Daramy og FCK - Den eneste spiller der åbner de andre holds defensiv fordi de sætter flere mand på ham :) skidt skidt skidt.

Tillykke til FCM med mesterskabet - den kører de hjem på cruise control :)
"Og nu melder Newcastle sig på banen"?

Newcastle har været rygtet til Cajuste i 1½ måned nu.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Ja det er lidt besynderligt. 119 for Jens Lys og 95 for Daramy…
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Skidt for FCK - godt for Daramy og landsholdet.
10-års jubilæum d. 13. januar 2022. Tid til at søge mod nye eventyr - tak for dansen venner og frænder. Håber jeres 2022 bliver fantastisk!
At sælge gode spillere er let, at få den rigtige pris for dem er svært - hvis PC sælger for under 100 i hånden har han fejlet voldsomt og ikke forstået hvor han nu er.

Så også Nelsson salget som en fejl, omend mindre grel, så håber at han ikke lader sig narre af lidt hurtige og lette penge der kan få store konsekvenser resten af sæsonen.
@anygiven

Seriøst ???
@Harder2000
Helt enig med dig i det første du skriver - intet problem at sælge spillere, men det sværeste er at få den rigtige pris/markedsprisen.

@Cecil
Du er efter Bold.dk og alle mulige andre medier i forhold til at gennemskue, at FCM kun bruger Brentford som et værktøj til at presse prisen op på - men samtidig antyder du også, at Brentford ikke skulle være reelt interesserede i at betale den nævnte pris (eller sågar købe Cajuste). Det tror jeg du tager grueligt fejl i…
Brentford og Benham er forretningsmænd, der tjener penge på at sælge gode spillere - og de er villige til at betale "markedsprisen" for Cajuste, dvs den pris, hvorved de er sikre på at kunne få et glimrende afkast for deres investering.
Hvis andre klubber så er villige til at betale mere, så er det jo bare til gavn for FCM - men Brentford er Midtjyllands garanti for at kunne sælge til markedsprisen (forudsat, selvfølgelig, at det er en spiller, som er god nok til PL).

Og på den måde kan man kæde de to ting sammen…
Daramy virker IMO til at blive solgt for billigt - men fordi PC ikke har nogen leverage (som FCM har i Brentford), så kan han ikke presse de sidste 2-3m€ ud af Brugge.
Hvis Mo ryger for under 100 mill og allerede i dette vindue uden at hente forstærkninger på begge kanter, har jeg godt nok haft for høje tanker om PCs evner som sportschef. Håber disse rygter bare er en and.
Annonce