Snak

Mere indhold efter annoncen

Rygtetid: Rodgers snupper Celtic-bomber

man 7. jun 2021

Her er ugens udgave af rygtetid på bold.dk.



Læs hele nyheden her
Selvfølgelig overvejer Tuchel ikke at skille sig af med AC.

Tuchel har jo nærmest ikke tabt med AC på holdkortet
DK kvalede til VM og EM på trods af Hareide og ikke på grund af
Håber dæleme ikke de bytter AC for Hakimi.

AC kan blive Chelseas forsvarsstyrmand de næste 10 år, så at bytte ham for en back ville være direkte dumt.

Han er ved at udvikle sig til en klasse spiller og er vel den kommende landsholdsanfører efter Simon Kjær.

AC bør blive i Chelsea eller skifte til en større klub end Inter, som er på vej ned igen, grundet de store økonomiske problemer de har.
Ville være skidt for både Inter og AC. Inter har i forvejen 3 centerbacks der er bedre så har svært ved at se logikken i det
Internazionale AaB
Hvis i mener det er en dårlig bytte handel mellem AC og Hakimi har i godt nok dansker briller på!! Den ene har været en god forsvarsspiller de sidste 6 mdr. Den anden er en af de bedste højre backs/wingbacks i verden

TheAfender

Utroligt som du kan spå om ting.
Nævn en CB i Chelsea som er bedre end AC lige nu ?

Thiago Silva? Rudiger? Zouma?
Der er sku ingen af dem som slår en skadesfri AC af, og når man bliver smidt ind i Champions League finalen og brænder banen af rent forsvarsmæssigt som han gjorde det, så er der da absolut intet der tyder på at han skulle være på vej væk.

Tuchel er vild med AC, så at bytte ham for en back ville sku være direkte dumt.

AC kan og er på vej til at blive en af de bedste CB i verden, hvis han fortsætter den udvikling han er inde i netop nu og får fast spilletid i næste sæson.

Desuden, hvem skulle da tage over istedet for AC som anfører på landsholdet?

Mere indhold efter annoncen
Annonce
AC for Hakimi er selvfølgelig en and. Tuchel vil ikke af med ham og AC vil ikke væk. Artiklen fremstår jo også som noget værre gætteri. Emerson den anden vej ville dog give mening, da han åbenlyst er på vej væk og Inter har kigget på ham over flere gange. Som en anden også skriver er AC den oplagte erstatning til Silva, som jo i forvejen ikke holder en hel sæson med sin alder. Rüdiger og Zouma er nogle helt andre spillere og Azpi bliver ikke yngre eller bedre.
Er AC bedre end Thiago Silva og Rüdiger..? Hold nu kæft mand.
Er AC bedre end Thiago Silva og Rüdiger..? Hold nu kæft mand.

Silva kan jo ikke spille så tit og tager lidt længere om at lade op, men få i verden er "bedre". Men som mangeårig Chelsea-fan, jo, jeg ville nok mene, at AC er "bedre" end Rudi. Dog er Rudi lige pt ret værdifuld, da han i modsætning til de andre CB´er er en god LCB, når han ellers har en partner i forsvaret, der kan tage styringen og som er opmærksom, når Rudi har sine typiske 1-2 tanketorsker per kamp.

Nej, du har ikke set så meget til de tanketorsker siden Tuchel tog over. Det er ikke fordi, de ikke sker, men fordi der nu er spillere på plads, der reagerer og håndterer, når Rudi gør noget overdrevent aggressivt eller lige slipper sin markering.
TheAfender
Har du set Chelsea´s kampe?
Lyder virkeligt ikke sådan!
Han har sine kampe hvor han spiller godt og får brudt bolden, men så snart det er mand mod mand så sejler han jo fuldstændigt!
Jeg æder gerne mine ord igen hvis jeg tager fejl, men AC bliver aldrig en af verdens bedste CB.
Han skal være glad for at Chelsea spiller med 3 nede bagi ellers så spillede han ikke på holdet.
Rudiger og Silva er bedre end AC.
Hvis vi kan få Zouma tilbage på det gamle niveau så slår han også AC af.
Han har sine kampe hvor han spiller godt og får brudt bolden, men så snart det er mand mod mand så sejler han jo fuldstændigt!

Du burde se lidt flere Chelsea-kampe fra i år. AC gør det fint mand mod mand i de fleste situationer. Men AC er ikke bygget som en kummefryser og det er der spillere i PL, som er. I de situationer kan AC nogle gange ende med at blive "rystet af", så at sige.

Det er dog tilfældet for stort set alle forsvarsspillere. Der er kun nogle enkelte meget solide typer, Kurt Zouma og Liverpool-Virgil fx, der stort set aldrig lider under det problem.

Det sagt er jeg enig i, at AC måske nok stadigvæk er lige rigeligt langt væk fra at være "verdens bedste CB", til at en snak i den henseende giver ret meget mening.
Annonce