Snak

Mere indhold efter annoncen

SønderjyskE slog FCN smalt i chanceorgie

søn 6. dec 2020

SønderjyskE vandt søndag 2-1 mod FC Nordsjælland i Superligaen i en kamp, hvor begge hold væltede i chancer kampen igennem.



Læs hele nyheden her
Sådan.... 3 point luner sq........ dejligt at kunne rejse sig efter en tabt kamp mod FCK
Har i mange år haft stor sympati for sønderjyske men det er godt nok svært i tiden. Nuvel der er mange point på kontoen men med den trup og de kvaliteter Plus erfaring der er i truppen så er det en jammerlig gang 90er bold der blir lagt for dagen.....Glen er bare ikke en go træner
Rigtig dårlig fodboldkamp af FCN. Chancer der bliver forspildt gang på gang. Der er intet struktur overhovedet. Igen skifter Flemming Pedersen vuggestuen ind, som absolut ingenting viser eller har vist de utallige gange de har fået muligheden.
Rystende at hele holdet falder sammen når Diomande og Kamaldeen ikke er med.
Han gør det da ganske godt målt på resultater, som nu engang er det vigtigste.
Toppen er ved a knække for de 3 øverste.
Moral er godt.....
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Modstanderen skal være glad for at de kun skal tage sig af Atanga, han brænder helt af sig selv :)
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Sådan Sønderjyske , hold nu fast i den top 6
Ikast fs. Siden 78 WBA i hjertet (Cyril Regis & Laurie Cunningham var konger)
Man kan godt kalde det 90er bold, men tabellen lyver ikke
Farum viser ingen hvor ustabile de er - højt top- og lavt bundniveau
For min skyld må det være 40´er fodbold - så længe vi får resultater.

Husker den vinter hvor Glen kom til klubben, og prøvede og spille "flot" fodbold.

Hvis han var blevet ved med det havde vi spillet i 1. division ingen tvivl. At jeg så synes særligt idag, i anden halvleg(i den periode hvor FCN er klart bedst), at vi bare losser bolden op på deres halvdel uden at der er nogle derop(særlig Dal Hende var slem til dét), det er sgu ikke kønt det medgiver jeg. Men ellers synes jeg vi spillede ganske ok og som sagt 3 point er klart det vigtigste.

Det kunne godt ende med en top-6 i år. Jeg synes vi har noget stabilitet også efter en rigtig god periode, som så blev stoppet med FCK sidst, rejser vi os med det samme. Det er faktisk det jeg hæfter mig ved, det er det der gør tophold til tophold(som vi jo er i skrivende stund).
SønderjyskE
Kan vi levere nogenlunde lige så stabilt i de næste 11 kampe, bør det blive til top6. Nedrykning bør ikke være et tema i år.

Jeg savner også noget bedre spil og mere tro på egne evner, men det er et bjerg, der skal bestiges. Det vigtigste er tre points, og så må spillet komme i anden række.
Annonce