Snak

Mere indhold efter annoncen

Salzburg-dansker lukker i om Bischoff-drama

tirs 14. apr 12:00

Maurits Kjærgaard har over for Bold ikke lyst til at kommentere Clement Bischoffs situation i Red Bull Salzburg, hvor han træner individuelt resten af sæsonen på grund af en disciplinær sag.



Læs hele nyheden her
sådan kan man osse pisse sin karriere væk !
Den her artikel viser virkelig, hvor vi er på journalistikfronten nutildags. Det her er ikke en historie. En mand, der svarer ‘Ingen kommentarer’ bør aldrig udløse en selvstændig artikel, men nutildags er forretningsmodellen content frem for kvalitetsjournalistik. Hvordan kan det her blive en artikel? Det er helt vanvittigt. Der er ikke ganske enkelt nogen historie! Den opfylder ikke et eneste nyhedskriterie. Der er ingen ny udvikling. Den berettiger ganske enkelt ikke en selvstændig artikel i nogen anden tid end content journalistikkens tid.
Ovenstående har fuldstændig ret! 👏
@Bold264188 Du rammer den lige i røven. Det er desværre den vej udviklingen er gået de senere år, og medier der tidligere blev betragtet som interessante har udvandet sig selv. Det skete for Bold, da de blev opkøbt, og Tipsbladet, som tidligere havde høj troværdighed, er reduceret til et stort clickbait-cirkus.
Helt enig boldXXX!

Lige så pisse irriterende er det når de jagter kliks med deres overskrifter, fremfor bare at sætte navn på. "Dansk landsholdspiller assisterer forhenværende FCK emne i storsejr mod danskerklub"
Er imponeret over at så mange brugere i dette forum har så meget indsigt i så mange klubber!
hahaha hvor er det egentlig rigtigt.. mit eget grødhoved lagde ikke engang mærke til, at jeg lige havde læst en artikel om absolut ingenting.. skræmmende at det er blevet vane.
Måtte lave en bruger efter AGFs vilde stime 2025! Kommende mestre?
Alle synes at være enige i (det velskrevne) opslag om ´content-journalistik´ her ovenover.
Jeg er ikke.
For mig er (top)fodbold underholdning. Dels den underholdning, som man nogle gange er heldig at få serveret på banen (live eller tv), men også den underholdning, der knytter sig til aktørerne/hovedfigurerne.
Jeg måtte slå op, hvem Bischoff er, - men siden han er et dansk (og til dels internationalt) topnavn (åbenbart), og siden det lyder ganske mystisk, at de uden yderligere åbenhed har sat ham ud på et sidespor/blindspor, så bliver jeg nysgerrig, - som én der generelt følger med i, hvad der sker i den sport.
"Hvad mon han har gjort?" "Hvordan bedømmes det af de to parter?" .... Og siden - overordnet sagt - medierne er mine ører og øjne derude hvor jeg ikke selv er, .... så er min naturlige forventning til fodboldmedierne: "Prøver I ikke at finde ud af det?"
Det har de gjort !
De har også nyt input: Én eller flere parter - bl.a. en landsmand/kammerat - klapper i som østers, - også selvom man stiller på location.
Så det må være en måske endda ekstraordinært betændt og grim sag.
Hvad fik jeg så at vide i artiklen ? Tjoh, at sagen har en karakter, hvor ikke engang en personlig/journalistisk tilstedeværelse resulterer i andet end hårdnakket tavshed.
Elementært spændende.
Mediet gjorde det rigtige, - hvilket vil sige: det deres brugere vil ønske sig: Ta´ dog derud/derned og spørg.
.... Det modsatte ville være dovent reporterarbejde

Jeg er stadig nysgerrig.
For sagen hører med til den generelle fodboldunderholdning
Det Skal Nok Gå
Måske artiklen påvirker os forskelligt i forhold til hvor interesseret vi er i fodbold og hvor meget vi generelt følger med?
Er imponeret over at så mange brugere i dette forum har så meget indsigt i så mange klubber!
Annonce