Snak

Mere indhold efter annoncen

Salzburg glæder sig over 'lukrativ' Daghim-handel

søn 2. aug 22:14

Sportsdirektør i Salzburg, Marcus Mann, glæder sig over den økonomiske pakke, som man har modtaget for Adam Daghim. 



Læs hele nyheden her
Jeg tror også de glæder sig over Daghims skifte i AGF. De har såvidt jeg ved en 15% videresalgsklausul i den transferaftale de i lavede, da de solgte Daghim til RB Salzburg. Alt efter hvordan salget er stykket sammen, så kan AGF så vidt jeg kan læse mig til, indkassere minimum 10 millioner kroner på Daghims transfer til Hoffenheim. Og måske så meget som 16 millioner kroner.
Så er der solgt ud af danskerne - vel kun j. Rasmussen tilbage efterhånden.
Ca 180 mil på bogen for Bidstrup og Daghim + en eventuel klausul i Bischoffs lejekontrakt - nok ikke sidste gang de investerer i et dansk talent.
- Det er med statistikker som med miniskørter. Det giver én en masse gode idéer, men skjuler det, der er vigtigt - du er savnet, Ebbe
Rasmussen blev solgt i vinter til kaiserslautern.
De har stadigvæk Kjærsgaard
Jep vi klapper også i hænderne i Aarhus hehe :) KSDH
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Annonce