Snak

Mere indhold efter annoncen

Schöne: Denne Ajax-generation skal vinde nu

søn 24. mar 2019
Ajax kan se frem til en sommer med flere stjernesalg, og derfor skal der vindes noget nu, fastslår Lasse Schöne.

Læs hele nyheden her
Utrolig hype for et hold def ikke en gang er bedst i sin nationale liga. Undskyldningen er vel at europa har slidt hårdt på truppen.
gunner since 94’
Nej, forklaringen er at det er et meget ungt hold, som vil være ustabilt. Ærgerligt at de ikke har et par år mere til at få resultaterne, det kunne blive et rigtigt stærkt hold.
https://twitter.com/infosfcb/status/1503096223938453508?s=20&t=19q9rsxzpUGq6ZYv4-CEDA
Utrolig hype for et hold def ikke en gang er bedst i sin nationale liga. Undskyldningen er vel at europa har slidt hårdt på truppen.

Real Madrid er vist et ganske fint eksempel på, at man ikke nødvendigvis behøver at være bedst i den hjemlige liga, for at opnå velfortjent hype i Europa. Af de fire gange de har vundet CL de sidste fem år, har de kun vundet ligaen én gang samtidig.
Alle trupper i Holland er unge.
Ajax har vel ikke haft nogen dårlig eller svingende sæson rent pointmæssigt. PSV har bare været bedre endnu engang
Tror samtlige klubber i Europa holder konstant mere øje med Ajax end andre hollandske klubber, da de spytter talenter ud hele tiden.

Så det er godt nok flot det Ajax gør år efter år.

Herhjemme synes jeg, at FCN er et mini Ajax.
Herhjemme synes jeg, at FCN er et mini Ajax.


Der er nu et par forskelle.

Ajax har den største økonomi, omsætning og aflønner sin spillertrup højere end alle andre klubber. Her ligger FCN omkring midten i DK.

Ajax er konstant en del af mesterskabsstriden. FCN holder sig til top-6.

Tilskuere i Ajax hedder gennemsnitligt 53.000 pr. kamp. I FCN hedder det 3.800.

Ajax indkøber i høj grad talenter og videreudvikler dem, hvor FCN satser på at udvikle talenterne selv og ikke har indkøbt spillere i 1½ år (udover en enkelt målmand, der dog pt. er udlejet).

Økonomisk, resultatmæssigt, forventningsmæssigt er Ajax vel mere at sammenligne med FCK.

Der er dog ingen tvivl om at Ajax er et forbillede for FCN der gerne vil op i toppen og lege med, samt udvikle talenter på et højere niveau.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Ajax har virkeligt et fedt hold lige nu. Det er jo så bare ærgerligt, at det er deres lod i hierarkiet at blive revet i stumper og stykker, når de har mest succes.
"Champions League er den helt store, og den bliver lidt svær at vinde"


Godt selvtillid... *Lidt svær* er da vist en underdrivelse der er til at forstå.
.
Annonce