Snak

Mere indhold efter annoncen
For satan folk følger lidt med herinde!!

Sidste gang mod England var Schøne skadet, før det var han røget af holdet i Ajax og var ikke ret god når han endelig spillede for Ajax. Men han har altså været med ret længe på landsholdet, han røg bare lidt af da han skiftede til Ajax fordi han var meget inde og ude af holdet.

Nu er han i kanon form, men der er jo ikke landskamp akkurat nu vel. Hvordan skal han så udtages?!? Igen... Han blev jo skadet lige op til England kampen, men ingen af de andre spillede deres chance mod England til hans plads. Så mon ikke han er med næste gang?

Hvis ikke, er jeg med på bølgen. Men lige nu giver det ingen mening at kritisere Olsen fordi Schøne er i god form imellem landskampene!
Meningen med at kritisere Olsen for manglende udtagelse kan også ligges sammen med andre ting. Det betyder intet for Olsen om en spiller er fast mand, det har han vist utallige gange med at tage spillere med der er på reservehold eller endda helt uden klub. Men selv når Schøne har spillet er han blevet skippet og det er selv om han, foruden gamle Silberbauer, nok er den danske landsholds spiller der har(og kan) dækket flest forskellige pladser. Kritikken er nok mest baseret på udtagelsen som ikke fandets ved det ligegyldige Norge kamp i efteråret hvor han havde startet sin gode stime for Ajax.


Ajax kan med lidt tur i den nå 77 point som vil være det højeste pointtal af de seneste mesterskaber, men stadig hele 8 point færre end 2. pladsen i 09/10. Ser ingen grund til at denne sejr ikke er et kickstart til 6 sejre mere (5+1 cup finale) selv om en altid svær udekamp mod Vitesse (som stadig kan nå CL så de kan spille mod hovedklubben i England!) venter om 1 uge.
Ajacied og Fodbold Fan, vil altid forsøge at have et neutralt blik på kampene selv om det sker at jeg har dansker brillerne på.
Lange - der har ikke været noget tidspunkt hvor en fit Schöne har lignet et dårligere emne til landsholdet end Sloth, J. Poulsen, Stokholm og Mike Jensen, og han er blevet forbigået til fordel for en eller flere af disse indtil flere gange - Olsen har selv bemærket at han ser bort fra ham fordi landsholdet skal bruge en hurtig højrekant, som om Schöne kun kan spille højrekant.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Jeg vil nu sige, at det er jer (der siger vi andre ikke følger med) der ikke følger med. Efter Eriksens skifte har han været mere eller mindre fast mand, godt nok med perioder på bænken. Her han både lavet mange assist og mål og gjort det over-middel. Han har herudover spillet mange forskellige pladser for Ajax, hvilket jeg kun ser som en kæmpe fordel, da man altid kan bruge en alsidig spiller på det danske landshold. Derfor skulle han selvfølgelig være udtaget. Nu der peaker han og er på et top-niveau, så nu burde det være fuldstændig undgåeligt ikke at udtage ham. Men man kan aldrig vide med Mortens ignorence.
Annonce