Snak

Mere indhold efter annoncen
Ifølge artiklen (2 måneder gammel), så er vinklen, at det er ekstremt BILLIGT for Anderlecht at have Schmeichel rendende for ca 2 mil om året
https://www.nieuwsblad.be/cnt/dmf20230907_97046032
I så fald ville han få væsentligt mere i en bundklub i superligaen? Det er da en værre gang ævl :-) i 2021 fik den højst betalte i lyngby fx 700.000 årligt. De bedst betalte i midterklubberne i dk får vel 200.000 månedligt.

Ifht Schmeichel regnestykket passer det da ifht artiklerne :-) han tjente 40-45mio dk årligt i Leicester og får nu ca 20 gange mindre ifht de belgiske medier.
I så fald ville han få væsentligt mere i en bundklub i superligaen? Det er da en værre gang ævl :-) i 2021 fik den højst betalte i lyngby fx 700.000 årligt. De bedst betalte i midterklubberne i dk får vel 200.000 månedligt.

Lyngby er jo ikke en bundklub... 😁 Men hvis man ser bort fra dem og Hvidovre, vil jeg gerne vædde med, at han ville kunne få en væsentlig højere nettoløn i alle Superligaklubber. Og selv i Hvidovre, hans fars gamle klub, ville man sikkert godt kunne lokke sponsorerne til at spytte ekstra i kassen, så han også ville kunne få det der, hvis han var villig til at skifte.
183 Tkr om måneden er jo heller ikke voldsomt idag.
KSDH YNWA
Det virker som en lav løn, hvis man sammenligner med topspillerne i FCK og FCM
Det virker som en relativt lav årsløn, men det er med garanti heller ikke hans månedsløn. Jeg tvivler stærkt på, at Anderlecht kører med budgetter, hvor de har råd til at betale spillere 20m+ om året. Så stor er den belgiske liga heller ikke.

Jeg vil tro, at den belgiske liga har nogenlunde samme lønninger som i Danmark, hvor de bedste spillere tjener en del millioner, og gennemsnitsspilleren nok har en løn omkring det beløb, der meldes om Schmeichel her. Lukas Andersen tjener eksempelvis 5 millioner om året i AaB, hvorfor man må antage, at de bedste spillere i eksempelvis FCK ligger en del højere.

Men 20m om året i Anderlecht. No way.
Tænk, hvis journalisten gad at krydre med lidt fakta på det åbenlyse spørgsmål?

Det tog mig flere sekunder at blive endnu mere forvirret, for ifølge påstanden i Niewsblad handler det om 250.000 euro brutto - per år:
Volgens onze info ging de Deen akkoord met een basisloon van zo’n 250.000 euro bruto voor één jaar.


Så ved jeg ikke lige, hvordan det forholder sig med de 300.000 euro, men sandheden er derude – og ifølge Schmeichel passer ingen af delene vel...
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
@JacobB
Den belgiske liga er altså markant foran den danske, og det gælder på alle områder lige fra ligaens sportslige niveau til køb og salg af transfers og til lønninger.

Currently, the highest paid footballer in Pro League is Amadou Diawara who plays for RSC Anderlecht with an annual salary of €3,660,800 per season. The second highest is Ally Samatta with €3,615,040 per season, and the third highest paid footballer is Simon Mignolet with €3,248,960 per season.

Kilde: Footystats (2022/2023)

Så i sidste sæson spillede ligaens højst lønnede spiller (Diawara) netop i Anderlecht, og i hele ligaen er der trods alt fire spillere, der tjente +20 millioner kroner om året og den højeste med 27 millioner kroner om året, og mon ikke lønningerne i år mindst er på samme niveau, hvis ikke højere?

Anderlecht har derudover også eksempelvis en vis Jan Vertonghen, der eftersigende får 2,56m euro per sæson, hvilket svarer til godt og vel 19 millioner kroner.

Ifølge TV2 og EB ligger en gennemsnitlig løn i Superligaen i 2022 på omkring 1,25m kroner om året brutto, hvilket er omkring 104.000 kroner om måneden, mens en gennemsnitlig løn i den belgiske Jupiler Pro League i 22/23 ifølge Deloitte ligger på 253.000 euro om året, hvilket svarer til tæt på 1,9m kroner eller lige omkring 155.000 kroner om måneden, som rundt regnet er omkring 50% mere end den gennemsnitlige løn i Superligaen.

Dermed kan man vist roligt slå fast ud fra ovenstående, at den gennemsnitlige løn i den belgiske Jupiler Pro League ligger markant højere end den gennemsnitlige løn i Superligaen.

Det eneste, du har ret i, er, at den gennemsnitlige løn i Belgien er ca. det samme, som det rapporteres, at Schmeichel tjener. Alt andet, som du skriver, passer overhovedet ikke, og at du tror, at den danske liga nogenlunde skulle være på niveau med den belgiske i forhold til lønninger, er ganske enkelt helt væk.
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
mærkeligt fokus, han kunne sikkert tage til saudi arabien og tjene minimum det 10 dobbelte. Hvis man prøver at lave et spin på at han skulle være pengegrisk har man ramt godt forbi.
Annonce