Snak

Mere indhold efter annoncen

Schmeichel bekræfter: Jeg var tæt på Bayern-skifte

tirs 18. feb 2025

Kasper Schmeichel var på vej i lufthavnen, da et skifte til Bayern München kollapsede i starten af 2023 – tirsdag står han for Celtic i Champions League mod netop Bayern München.



Læs hele nyheden her
Mon ikke det hænger sammen med at han efterfølgende i Nice ikke præsterede særlig godt. Det gjorde han heller ikke til sidst i Leicester fordi så havde de forlænget med ham.
THEGUNNERSMAND iklædt den GULE Fares klæder
@Breflingen

Du spekulerer meget i nogle ting, som du ikke rigtig har noget belæg for, synes jeg.

Mon ikke det hænger sammen med at han efterfølgende i Nice ikke præsterede særlig godt.


Nu udtaler han jo, at det var så godt som på plads, og at han var i lufthavnen på vej til München, men at det faldt sammen til sidst. At dømme ud fra det, tyder det jo ikke umiddelbart på, at det handler om en række dårlige præstationer.

Det gjorde han heller ikke til sidst i Leicester fordi så havde de forlænget med ham.


Og du ved med sikkerhed, at hans manglende kontraktforlængelse handlede om hans præstationer og ikke hans alder på 35 år og formentlig høje lønkrav?
@Hansen.
Det er Schmeichel -Højlund effekten..
Altså at enkelte brugere herinde sviner ALT til der bare minder om visse danske spillere.
Følger AGF, Landsholdet og de danske spillere i Europa. Drop nu jeres smålighed, misundelse og den forb... jantelov og lad os have en ordentlig debat. I ved selv hvem I er.
Det jeg så de sidste gange jeg så ham spille i Leicester og yderlig på landsholdet var i hvert fald ikke til Bayern Munchen niveau. Mon ikke de har fået en heads up da han var på vej til lufthavnen om at han har set lysere tider. Og de så har taget en beslutning om at lade være med at signe ham?
Så kommer Nice ind fra side linjen og føler de har lavet et kup for at han så ikke kan præstere der?
Måske jeg er pessimistisk men det er sådan jeg anser det er foregået.
Er jeg en Schmeichel hater? Det synes jeg ikke man kan være på en legendarisk målmand som ham.
Er i uenige i at han var væsentlig bedre for 5-10 år siden end han er i dag?

Du skriver jeg antager at Leicester ikke forlænger med ham pga niveau men du mener selv det kan være fordi han har for høje kontrakt krav? Som Nice så efterfølgende skulle tilgodese? :D Det tror jeg ik på!
THEGUNNERSMAND iklædt den GULE Fares klæder
Leicester ville jo have nyt ungt blod ind i kassen. Tænker næppe heller at Nice kunne magte lønnen, så nok ikk det samarbejdet faldte på. Synes Schmeichel var bedre for 3-4 år siden, men synes også det virker til, at han er bedre idag end for 1-2 år siden. Kan det skyldes motivation ? Han virker til at trives i England/Skotland.
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
@breflingen

Mon ikke de har fået en heads up da han var på vej til lufthavnen om at han har set lysere tider. Og de så har taget en beslutning om at lade være med at signe ham?


Du tror simpelthen, at Bayern har været tæt på at signe ham, uden at de selv har været fuldt bevidste om hans niveau? Mon ikke det ikke er tilfældet med så stor og veldrevet en klub som Bayern.

Du skriver jeg antager at Leicester ikke forlænger med ham pga niveau men du mener selv det kan være fordi han har for høje kontrakt krav? Som Nice så efterfølgende skulle tilgodese? :D Det tror jeg ik på!


Ikke for at tage patent på sandheden, men det skrev jeg sådan set, fordi Schmeichel selv har udtalt om forløbet, at Nice havde tilbudt ham en treårig kontrakt, som han præsenterede Leicester for, og som de så ikke ville matche. Men fair at du ikke tror på det. Jeg skriver i øvrigt ikke, at det handler om hans kontraktkrav alene, men at det nok har handlet om kontraktens størrelse (herunder længde) kontra Schmeichels alder. Dette er underbygget af Schmeichels egne beretninger.
Annonce