Snak

Mere indhold efter annoncen
Bluebold:
- Der er vel ikke nogen (i øjeblikket), der ikke stiller sig til rådighed?

- Det er velkendt, at ældre legender i reglen bliver på landsholdet - og klubhold - i lidt for lang tid. Der er utallige eksempler. Og de siger, de gør det for fædrelandet? Der er måske også noget ego dér. Især når man forblændes af kunstige målsætninger som at opnå et arbitrært antal optrædender. Frygteligt.

- Der kan være flere grunde i spil, men én kan være den ældre legendes uformelle magt. CR7 blev efter (endnu) en totalt anonym indsats for Portugal sidste sommer overhældt med tåkrummende ros af Martinez. Alle morede sig - undtagen Ronaldo, der nikkede og var enig. Ronaldo, der med stor sandsynlighed har væsentlig indflydelse på, hvem der er portugisisk landstræner.

- Har Schmeichel det i Danmark? Den er nok mere beskeden i hvert fald. Og kompleksiteten er nok lidt større. Men Riemer har ikke været landstræner i årtier og han har indtil videre ikke vist, hvem der bestemmer, når det kommer til at udfordre dem, der måske har lidt for mange år på bagen - og et par for mange kilo på fronten.

- “Du må ikke fat-shame”! Det gør jeg heller ikke. Ingen af de to ældre legender er jo fede. Men hvorfor er de begge to lidt for tunge? Hvorfor ligner de ikke CR7 eller Djokovic, hvis de stadig vil være med på øverste hylde? Det ville da være det mindste? Lidt tungere og lidt mindre mobil, hurtig og smidig. Not good.
Bold25:
Hermansen spiller fast i verdens bedste liga. (Championship er nr 11, hvis han stærkt imod forventningerne ikke bliver solgt)
Schmeichel spiller fast i verdens 43. bedste liga.
Global Football Ranking bruger en ret detaljeret metode til at klassificere ligaer rundt i verden. Her kommer SL ind som nr 13. Premiership i Skotland ligger 43, lige efter den bedste liga i Algeriet. Lige foran den bedste liga i Marokko.


De rankings ser sgu lidt underlige ud.. Hvis man klikker på superligaen, så kan man se, at FCK scorer 82,6, Brøndby 81,7, FCN 81,5 og FCM 81,5. Hvordan de kommer frem til, AT Brøndby er næstbedste hold i Danmark og FCN 3. bedst, det forstår jeg sgu ikke helt..

Jeg kan se, at de kører simulationskampe inden de reelle kampe og forskelle mellem disse fører til ændrede ratings.

Men, det kan sagtens være bedste bud på en måde at rangere holdene på..
Random: De tal viser vel mest, at BIF, FCN og FCM er stort set helt lige i niveau. Og det er jo nok ikke helt ved siden af.
Jeg syntes ellers Jeg hørte Celtic tabe på straffe i pokalfinalen?
I så fald kan han vel ikke have vundet the Double?
Manchester United OG OB 4Ever. Resultaterne er måske svingende, opbakningen og kærligheden er evig !
Annonce