Snak

Mere indhold efter annoncen
Tyskland i 2024. Siger det bare. Det bliver EPic.

Det bliver crazy, ja - og jeg tror også på at DK kommer langt (og at Hjulmand stopper herefter)
Vi må aldrig glemme den missede kvalifikation til VM 2026 - hvis vi glemmer risikerer vi at gentage katastrofen
Synes det er så vildt, at vi har så taktisk dygtige fans. Tænk at besidde indsigt og faglig selvtillid til at konkludere, at Hjulmand har fejlet taktisk. Hatten af for det og tak, for uden jer ville jeg kun tænke, at Hjulmand som årets træner og lovprist af kolleger og spillere har styr på, hvad han laver, og at hans taktiske dispositioner også bygger på faktorer, vi andre ikke kender til.
Hjulmand har ikke fejlet taktisk. Hverken i denne eller nogle andre kampe. Landsholdet spiller i NL´s højeste række, og er i gruppe med de to hold der spillede VM-finale senest. Alle kampe på det her niveau er svære, og alle nationerne vi møder har pisse dygtige landstrænere, og spillere i verdensklasse. I hver enkelt kamp, må én af trænerne nødvendigvis tabe. Jeg tror ikke helt folket forstår hvor svære modstandere vi er oppe imod. Det er det højest mulige niveau indenfor landsholdsfodbold, og at vi overhovedet er med dér, er en gigantisk bedrift. At vi har vundet 2/3 kampe er nærmest mirakuløst for et land som Danmark!
AC Milan siden 1987.
Petesy:
Hjulmand har fejlet taktisk. Både i denne kamp samt andre kampe. Landsholdet spiller i NL´s højeste række fordi de har kvalificeret sig dertil og er i gruppe med to hold der ganske rigtigt spillede den sidste VM finale men ikke formåede at slå Hareides Danmark i 90 minutter. Alle kampe på det her niveau er ganske rigtigt svære og derfor bliver taktiske fejldispositioner selvfølgelig også straffet hårdere.
Jeg tror ikke helt at folket forstår at vi nærmest ikke tabte en kamp under Hareide og at Hjulmand har bygget videre på successen og at den Danske lilleput-mentalitet er ved at blive skiftet ud. Dette er ikke det højest mulige niveau indenfor Landsholdsfodbold EM er og der gik vi altså i semi-finalen.
Derfor kan vi konkludere at det IKKE er rent MIRAKULØST at Danmark har vundet 2/3 kampe på det her niveau, da man rent faktisk kan se hvor meget det her landshold er blevet løftet kontinuerligt(Hårdt arbejde er ikke et mirakel) siden Hareides indtræden.
Jeg tror ikke helt at folket forstår at vi nærmest ikke tabte en kamp under Hareide

Jeg tror ikke helt du forstår hvor overvurderet Hareides æra er. Her er hvorfor:

https://www.bold.dk/snak/index.php?action=thread&id=6606161&start=0&vis=0

Vi må aldrig glemme den missede kvalifikation til VM 2026 - hvis vi glemmer risikerer vi at gentage katastrofen
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@siposip

Jeg er enig i, at Hareide har en del af æren for landsholdets genrejsning, hvilket Hjulmand da også har været gavmild nok til at erkende.

Men man fejler ikke nødvendigvis taktisk, fordi man taber. Hjulmand har lige vundet over verdensmestrene og vist i alle kampe, at han er ekstremt fleksibel og dygtig til at læse kampenes forløb.
Lakris:
Læs hvad jeg skriver før du kommer med mudderkastning imod en mand der gjorde Danmark til vindere igen.

Ikke en Hareide vs Hjulmand debat. Blot en konstatering af at Hjulmand ikke må være udenfor al kritik.

Dit had imod Hareide er dog velkendt og noteret(Samt læst i den originale tråd du linker til). Men hvis du tror at han ikke på nogen måde rykkede det Danske landshold i en bedre retning end hvor vi var før hans tid er du uden for pædagogisk rækkevidde.
Men man fejler ikke nødvendigvis taktisk, fordi man taber. Hjulmand har lige vundet over verdensmestrene og vist i alle kampe, at han er ekstremt fleksibel og dygtig til at læse kampenes forløb.


Enig kampen mod Østrig var heller ikke noget taktisk mesterstykke, selvom vi vandt. Hjulmand har haft nogle virkeligt flotte kampe også rent taktisk ingen tvivl herom, men mod Kroatien fejlede han big time og er desuden også hvad mange sportsjournalister giver udtryk for... Det er ikke ensbetydende med at vi har en dårlig Landstræner/team blot at han/de blev sat skak mat i egen hule af Dalic igår og den må han selvfølgelig evaluere på ligesom spillerne bliver vurderet fra kamp til kamp er Hjulmand også oppe til debat. Kan ikke være anderledes,
Synes det er så vildt, at vi har så taktisk dygtige fans. Tænk at besidde indsigt og faglig selvtillid til at konkludere, at Hjulmand har fejlet taktisk.

En god træner kan godt fejle taktisk.

Hjulmand har generelt gjort det fantastisk på, ja, alle parametre, men måden hvorpå vi blev totalt løbet over ende i 1. halvleg mod Holland, skyldtes - åbenlyst og primært - en forfejlet taktik med tre stopper, som bevirkede at vi kom i mindretal på midtbanen og manglede en bølgebryder til at dæmme op for hullerne mellem forsvar og midtbane.
Vi var ikke i kontrol (og det samme gentog sig lidt mod Østrig), hvilket ellers er noget der har kendetegnet Hjulmand (til forskel fra Hareide).

I den super dårlige Færøerne på udebane startede han med ALT for mange uprøvede kræfter samtidig - heriblandt en helt væk Daramy) - hvilket jeg også påpegede inden kampen.

Så, ja, tre kampe ud af 30 (eller hvor meget han nu er oppe på) har han fejlet. Og det er der sådan set intet odiøst i at konstatere. Jeg tror i øvrigt at han ville være enig :)

Hilsen
En af Hjulmands største supportere - har skreget på ham siden stenaldertræneren Hareide tog over




Vi må aldrig glemme den missede kvalifikation til VM 2026 - hvis vi glemmer risikerer vi at gentage katastrofen
Jeg tror ikke du forstår min pointe. Det mirakuløse er at vi overhovedet kan mønstre et hold der spiller på dette niveau, som vi har gjort de senere år. Hvis præmissen er at det tabende hold altid taktisk har grebet kampen forkert an, så må man jo bare konkludere at Hjulmand (og Hareide) har en sindssyg statistik på taktikbrættet. Nogle gange må man anerkende at modstanderne er så dygtige, at det bare er svært ligegyldigt hvilke taktisk tilgang man tager.
AC Milan siden 1987.
Annonce