Snak

Mere indhold efter annoncen
men mod Kroatien fejlede han big time

Big time ligefrem. Hvordan?

Vi dominerede 1. halvleg men fik ikke udbytte. Kroatien dominerede 2. halvleg og fik en heldig, tilfældig scoring grundet afretning.

Et retvisende resultat burde have været uafgjort.

At vi igen manglede Nørgaard til at stabilisere og kvalitetsaflaste, gjorde det heller ikke ligefrem Hjulmands opgave lettere - og Lindstrøm, Kjær, Dolberg, m.fl.
Vi må aldrig glemme den missede kvalifikation til VM 2026 - hvis vi glemmer risikerer vi at gentage katastrofen
Petesy:
Du taler om mirakler, jeg taler om kontinuerligt hårdt arbejde :-)
Forstår du ikke at vi hører til der? Ikke fordi vi har fået en fribillet eller en forlomme men fordi det Danske landshold har leveret varen siden Hareides indtræden og lagt på og lagt på i en sådan grad at det nu er skuffende at tabe mod et afbuds-ramt Kroatisk hold på hjemmebane foran et fyldt Parken?

Det er fint nok at du stadigvæk gerne vil holde på lilleput-mentaliteten for underdog-rollens skyld. Men når vi nu har lavet gode resultater i så lang tid kan det godt lyde hult at blive ved med at insistere på at vi bare skal være glade for at være der og at de andre hold skulle blive overrasket over at vi godt kan spille fodbold.

Endvidere er Kroatien et land med et indbyggertal på 4 millioner tror du de er glade for bare at være i pulje med Danmark eller at tjaa det bliver jo nok svært når de andre er så meget bedre og større end os :-)
Helt enig siposip. Tag dig ikke af Lakris, han hader Hareide og fatter ikke hvor meget han gjorde for DK, efter alle de sløje år med MO.
I øvrigt har folk fuldstændig glemt det første halve år under Hjulmand.
Ot. Så kan de fleste tabe til Kroatien, især med en super Modric. Men vi har bare ikke set særligt gode ud det sidste stykke tid, på trods af udmærkede resultater.
Så taber Danmark en kamp og så kommer alle de kritiske røster frem..

Det er simpelthen så pinligt og tåkrummende at læse...
Man Utd og OB...... I den rækkefølge!
det der med at have et moderat stadion der til gengæld er proppet kan et eller andet.

self er et udsolgt 80.000 personers stadie federe men alle de kampe man kører med 50% belægning bliver hurtigt flade.
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Selvfølgelig begår Hjulmand fejl, som alle andre mennesker. Men jeg giver ikke to potter pis for second guessing fra fans, der overvurderer egne taktiske evner, glemmer marginaler og helds betydning og ikke tager de usynlige faktorer (f.eks. småskader, træning, langsigtede hensyn) med i betragtningen. Jeg så f.eks. gerne Billing på banen, men hvis Hjulmand ikke bruger ham, er jeg ret sikker på, han har bedre grunde til det, end jeg har for at kritisere valget.
Hvor mange mennesker var der i Fælledparken? Der var satme mange :-)
"Maradona good; Pelé better; George Best."
@siposip
Du skriver en masse rigtige ting, som jeg er fuldstændig enig i. Men du svarer ikke på min pointe overhovedet, og tolker en masse ud af mit svar som er helt forkert.
Jeg anerkender netop at vi har et landshold i verdensklasse, og bliver matchet som sådan. Det er den manglende anerkendelse af modstanderne klasse jeg synes er frustrerende. De er jo på fuldstændig samme niveau.
Jeg er da også skuffet over resultatet imod Kroatien? Jeg mener bare ikke nødvendigvis at det alene er Hjulmands taktiske mangler i kampen der gjorde udslaget. En spiller som Modric, i det humør han var i i parken, vil give selv den største taktiker svære betingelser - og det var præcist hvad der skete.
AC Milan siden 1987.
Tag dig ikke af Lakris, han hader Hareide og fatter ikke hvor meget han gjorde for DK, efter alle de sløje år med MO.

Du har jo tydeligvis ikke læst mit indlæg, som jeg linkede til tidligere.

I øvrigt har folk fuldstændig glemt det første halve år under Hjulmand.
Øh nej, hvorfor skulle man dog have glemt det!? Han gjorde det forrygende efter omstændighederne (kort tid til taktisk implementering, modstanderstyrke, betydende kampe, m.m.)





Vi må aldrig glemme den missede kvalifikation til VM 2026 - hvis vi glemmer risikerer vi at gentage katastrofen
Når man nu konstaterer at Hjulmand fejlede big time i går, hvad tænker man så havde været den rigtige tilgang? Jeg er ikke afvisende for tanken - i anden halvleg, men omvendt har jeg også bare lidt svært ved at se hvad han skulle have gjort.

Skal man endelig pege på noget, så skulle man måske have sparet Højbjerg og Eriksen fra start for at have noget at skyde med fra bænken, men man kan ikke rigtigt betænke træneren i at ville afgøre tingene fra start på hjemmebane. Og vi var da også klart bedst i 1. halvleg, og det havde ikke været ufortjent om vi var gået til pause med 1-0.

Udfordringen har i høj grad været træthed og skader. Eksempelvis er det jo sindssygt svært at gardere sig imod at Yussuf Poulsen bliver skadet 5-10min efter han kommer ind - men når man allerede har Dolberg, Wind mfl. skadet, så er vi jo langt ude i rækkerne for at hive spillere ind, Robert Skov har nærmest ikke spillet i halvandet år. Kroaterne satsede jo også pga. omstændighederne, og de kunne have tabt kampen på at starte med Modric og Kovacic på bænken, samt tage den sidste udskiftning med et kvarter tilbage af ordinær spilletid. Havde de fået en skade ville det reet set have svaret til et rødt kort.

Jeg synes Hjulmand læste kampen mod Østrig forkert. Fra start til slut. Det lykkedes dog at vinde. 1. Halvleg mod Holland var en brøler som heldigvis hverken er set før eller siden. Men det var jo en træningskamp. Altså en af dem vi SKAL bruge til at udvikle og teste. Jeg tror sådanne fejl er nødvendige for at man lærer egne begrænsninger i en tid hvor rigtig meget går godt.

Ellers er der udekampen mod Skotland, der jo også havde karakter af en træningskamp (for os), samt kampen mod Færøerne.

Derudover et par kampe mod Belgien hvor vi lærte at vi ikke altid har glæde af at dominere på bolden. Men på daværende tidspunkt (måske stadig?) var det jo altså suverænt det stærkeste hold på verdensranglisten.

Tendensen er at vi har flere problemer nu end for et år siden, men tendensen er også at vi har langt flere skader, og at vores foretrukne 16-18 mand ikke alle får så meget spilletid som man kunne drømme om. Og for et land som vores er det jo forskellen på at være et top 8 hold i verden og så på at ligge omkring nr. 20.
Silkeborg IF
Annonce