Snak

Mere indhold efter annoncen
Sassulo er et godt Serie A hold. På hjemmebane er de ret stærke og kan slå selv topholdene i Serie A.

Held og lykke til alle de danske hold i Lodtrækningen
Det kan blive både fugl og fisk for de danske hold.

Nogle af de østeuropæiske hold bør dog ikke undervurderes, blot fordi de ikke har skabt et navn i Europa endnu.
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Hvis holdene går videre, er de så kvalificeret til gruppespillet i hhv. EL og CL?
Ja!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
SE skal håbe på Gent


De gik videre fra gruppen i CL sidste sæson foran Valencia og Lyon, så jeg vil nok ikke vælge dem som ønskemodstander for SE blandt de 6 hold.
Jeg tror sønderjyske er færdige hvis de trækker shakthar og generelt har danske hold det bare rigtig skidt med italienske hold. Vel kun Aab som har slået sampdoria ud i nyere tid som er 30 år.
Brøndby vilje mene har lige så store chancer her som de havde imod Berlin.
Ingen af de ligaer er heller ikke startet op endnu. Men jeg ser også krasnador som en rigtig øv modstander. Jeg vil ønske anderlect eller West Ham da det kan blive nogle rigtige fede kampe med lige så god stemning på stadion som det var igår.
Hvordan kan man sige at SE skal håbe på Sassuolo begriber jeg ikke. Berardi kommer da højst sandsynligt til at save Marin Skender midtover. Sparta Prag, Tel Aviv eller Qarabag så har de en chance. De er ikke favorit i nogle af opgørene; men de 3 hold kan de slå hvis de rammer dagene (2). Gent, Sassuolo og Shakthar så er de færdige IMO.

BIF skal da klart håbe på Maribor. Ellers kan de også slå Anderlecht, Panathinaikos og Krasnodar men det kræver endnu et lille mirakel. Fenerbache og West Ham er nok alligevel for store skalpe?

Men som altid er intet umuligt, det så vi jo mod Hertha.

FCM har en chance mod alle 5 hold hvis de tager sig sammen i næste runde; håber de undgår tyrkerne og trækker Trencin eller Zagreb (det er ikke Dinamo Zagreb så frygt ej)
Stor fan af: Silkeborg IF /// Ikke stor fan af: VAR i Superligaen
Jeg føler i dags lodtrækning er så vigtig da det vil være helt utroligt hvis vi kunne få 3 hold i gruppespil.

FCM:
Astana - mestrene fra Kazakhstan. De tabte knebent til Celtic 1-1 hjemme og 1-1 ude indtil overtiden. Jeg tror FCM vil kunne tage dem på en god dag. 60-40?
Osmanlispor havde en meget let modstander i Estiske Kalju Nõmme. De blev nummer 5 i den tyrkiske liga. Nok lidt bedre en FCM 40-60?
Arouca - nummer 5 fra Portugal slog et sekundært hollandsk hold us på udebanemål. Jeg kender dem ikke men vil tro det er 50-50 eller måske en svag fordel til FCM?
L. Zagreb slog nummer 5 ud fra den Ukrainske Liga med 3-2 på udebane. Det er ret godt og jeg tror de er på højde med FCM 50-50?
Trencin de slovakiske mestre blev slået ud af de polske mestre med 1-0 samlet. Jeg tror dette er den bedste lodtrækning for FCM men dog langt fra en sikker sejr. 65-35 til FCM.
Samlet set FCM har chancer i alle tilfælde men de Trencin må være ønskemodstanderen efterfulgt af Astana.

BIF:
Anderlecht - det er sjældent godt for danske hold mod belgiske. FCK slog godt nok Club Brugge ud i 2012 men det hører til sjældenheder og Anderlecht må stadig være favoritter og jeg ser dem endda stærkere en Hertha Berlin var. 30-70.
West Ham - Nok det hold hvor BIF kan melde alt udsolgt på stadion og få gode TV penge. Desuden overrasker danske hold ret tit mod engelske (Southhampton som nyeste eksempel). Englænderne må være favoritter men ikke meget 40-60
Krasnodar - Russisk hold ingen kender. Svær modtander få penge. Er lidt er en skrækmodstander. Tror også de er stærkere end vi regner med. 40-60
Maribor - Slog Skotske Aberdeen ud med 2-1 samlet. Dog er den skotske liga ikke hvad den har været. Jeg tror dette er drømme modstanderen sportsligt og Slovenien er super lækkert sted for BIF fans. 65-35
Fenerbahce - kassekamp på højde med West Ham. Alt skal nok blive udsolgt. Sportligt et mareridt og jeg tror det er for stor en mundfuld. 25-75
Panathinaikos - igen en sportslig skrækmodstander. De slog AIK Stockholm 3-0 samlet og selvom BIF måske er lidt stærkere end AIK er den svenske liga i fuld gang. 30-70
Samlet set er der mange srkækmodstandere for BIF som for alt i verden skal undgås hvorimode Maribor må være ønskemodtsanderen fulgt af West Ham.

SønderjyskE:
For at være ærlige har SønderjydskE været vildt heldige både mod Strømgodset og mod polakkerne igår. Det bliver svært uanset hvem de møder, men en super lodtrækning vil faktisk give et håb.

Shakhtar Donetsk - Det højest seedede hold der overhovedet er i turneringen PT. De blev slået ud af CL kvalifikation af Young Boys efter et utroligt drama. En alt for stor mundfuld for SE der vil være tæt på chanceløse. 15-85
Sparta Prag - lidt samme historie de blev slået ud i CL kval til Steaua Bukarest. De er gode men ikke så skræmmende som ovenstående 30-70
Maccabi Tel Aviv - slog et rumænsk hold ud overbevisende. De er gode men kunne måske slås på 2 rigtig gode dage. 35-65
Gent - vandt 5-0 hjemme over et rumænsk hold. Som sagt plejet danske hold at have det svært med belgiske. jeg tror den er svær. 30-70
Sassuolo - italiensk og relativt ukendte, men de formåede alligevel at blive nummer 6 foran AC Milan sidste år. De slog FC Luzern sikkert 3-0 hjemme. 25-75
Qarabag - Det lavest rangerende seedede hold og fra Azerbaijan. Mestrene fra Azerbaijan er ved at blive et ret godt hold og spillede lige op med de tjekkiske mestre fra Plzen og var på vej til CL playoff da tjekkerne scorede til 1-1 i 85 min og gik videre på udebanemål. De er derfor stærkere end deres navn og jeg tror selv Qarabag er favoritter mod SE, men det er stadig det bedste hold at trække. 45-55
Altså SE får det meget svært men ønskemodstanderen må klart være Qarabag efterfulgt af Tel Aviv.

Med andre ord FCM har gode odss. BIF og SE skal virkelig håbe på lidt lodtrækningsheld...
Maribo er helt sikkert ønskemodstanderen for Brøndby.

Panathinaikos vil også være udmærket. De skuffede fælt sidste år, hvor de røg ud af EL-kvalifikationen til Qabala fra Azerbaijan. Året før kom de godt nok i EL-gruppespillet, men de fik kun 2 point i de 6 kampe, så de er bestemt ikke, hvad de har været.

West Ham vil heller ikke være umuligt. Selvom de siger, de tager EL seriøst, så måtte de sidste år ud i straffesparkskonkurrence for at slå Birkirkara fra Malta ud, og i den efterfølgende kvalifikationsrunde røg de ud til Astra Giurgiu. I år tabte de også til Domzale på udebane, og hvis Brøndby trækker West Ham, skal de møde dem, når PL er gået i gang, hvilket uden tvivl vil hæmme West Hams fokus på EL endnu mere.

Anderlecht vil være en svær nød at knække. De har et klart bedre hold og tager de europæiske kampe seriøst. Krasnodar er også et stærkt hold, der også sætter en særlig ære i at spille i Europa, i modsætning til flere af holdene fra de største ligaer. Derfor må begge de hold gerne undgås.

Fenerbache er skrækmodstanderen, som bare skal undgås.
Husk at drikke vand!
Annonce