Snak

Mere indhold efter annoncen

Semiautomatisk offside kan komme til Superligaen: For dyrt lige nu

fre 4. apr 2025

Troels K. Jensen, der er turneringschef hos Divisionsforeningen, siger, at semiautomatisk offside er for dyrt at indføre i dansk fodbold lige nu. Men det kan meget vel komme på et tidspunkt. 



Læs hele nyheden her
Hvis vi slipper for det amatørshow med ringe linjer, så kan det vel kun være godt.
Hvad ville der egentlig ske med sporten, hvis man helt fjernede offside?
Har du hørt om en "fisker"?
Brug nu pengene på bedre dommere. Uanset hvor meget hjælp de får, er de stadig elendige. Så lad os hæve bundniveauet før alle de ekstra tilskud.
Hvad ville der egentlig ske med sporten, hvis man helt fjernede offside?


Tror det ville blive et meget anderledes spil - men nogle gange er tanken tiltalende :-)
Jeg bander særligt offside-reglen langt væk, når et smukt mål bliver underkendt på en 3 cm ubetydelig offside. Noget vi ikke kunne se med det blotte øje "i gamle dage", men som VAR desværre fanger hver gang nu om dage. På den baggrund synes jeg offside-reglen er for restriktiv.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tror spillet ville blive meget mere defensivt uden offside, da forsvaret vil stå lavt for at undgå angriberne står fri bag dem. Det vil trække midtbanen tilbage og så er vi tilbage til lange bolde frem og tilbage. Tror der var en årsag til offside blev indført.
Enig i ovenstående.
Derfor det også kun er i et svagt øjeblik, at tanken kan være tiltalende ;-)
Jeg er også enig. Der er en grund til at offside er en del af spillet, men det er fristende at forestille sig det uden, når de bliver dømt med millimeter-præcision :) Hvis det ikke kan ses med det blotte øje, så er fordelen nok også til at overse.
De dommere, vi har, er ikke specielt gode allesammen, men de bedste vi har. Jeg tror ikke, de bliver bedre af en højere løn/honorar. Der bliver jo ikke flere kampe på højeste niveau at øve sig på.
Enig i synspunkterne om ikke at fjerne offside. Det vil være at gøre fodbolden en kæmpe bjørnetjeneste. Som AaBarne så skriver, så vil holdene komme til at meget lavt, og der vil være meget mindre højt presspil. Det samlede udtryk vil blive kedeligere fodbold, vil jeg tro.
Annonce