Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg finder det i øvrigt mere end almindeligt overraskende, at Yunis ikke engang fik et ban ud af det her. Konklusionen må jo så være, at det ifølge moderatorerne er helt okay at pisse på 90% af brugerne, og tosser der laver den slags stunts, er lige præcis den type folk, man gerne vil have til at skrive indlæg herinde.

Det er så måske ikke helt den samme beslutning, jeg ville have truffet. I mine øjne et ubeskriveligt dumt valg, men det må SirC & Co jo selv bakse med. Jeg havde dog troet, at Bold.dk havde ambtionsniveauet var en anelse højere.

@ Double-D
Man er et trist menneske hvis man tager noget personligt herinde. Og det tror jeg heller ikke han har gjort.

Endelig er vi faktisk 100% enige om noget. Det var fandme også på tide. :-)
moderator
Jeg har ikke lige været med i denne tråd. Så vidt jeg kan se er Yunis da bannet og han var det da du skrev dit indlæg BlackSpider. Vi sidder ikke online 24/7, så nogle gange kan der gå noget tid inden den slags bliver opdaget. Ydermere så anmelder folk jo pt ALT, så de steder hvor det rent faktisk er vigtigt at der bliver skredet ind kan smutte pga alle mulige ligegyldigheder. Derfor brug anmelderfunktionen med omtanke.

Dette er en signatur.
Tre ting:

- Danmark var dømt ude fra starten af. De tre hold vi spiller imod har bare bedre spillere på samtlige pladser end Danmark har. At man igennem en stærk kollektiv og den rette portion held stadig er med i kampen om kvartfinalerne synes jeg er flot. Alle spillere vil have gode og dårlige dage. Det er meget tankevækkende at se hvordan man svinede Kjær til før slutrunden, og at piben nu har fåët en anden lyd. Poulsen og Jacobsen har nok noget nær den sværeste opgave på holdet ved at holde nogle af verdens bedste wings under kontrol. I forhold til det spillermateriale vi har, synes jeg at det er en godkendt indsats. Det er usmageligt at man i den grad sviner sine nationalspillere til fordi at de ikke "bare" klarer en utrolig svær opgave. Jeg er mere stødt over den mangel på sammenhold og opbakning end Yunis trolling. Det er sgu da mere usolidarisk at svine sit eget hold til, end at svine et hold til man ikke holder med.

- Sport og politik er to forskellige ting, selvom der er en tendens til at disse overlapper hinanden på visse punkter. At man bor i et land er ikke ensbetydende med at man holder med landsholdet. Jeg er selv halvt fransk, og forkastede de franske spilleres opførlsel under VM i Sydafrika. Jeg kan og kunne godt lide det franske landshold, men kunne ikke forene mig med det usportslige i deres strejke, samt det usympatiske ved at svigte sine medrejsende fans. Dette gør mig ikke til en forædder, men til et almindeligt menneske, med en ret til at ytre sig, og en ret til at forholde sig til ting. At visse mennesker mener at det er i orden at komme med racisitiske indlæg er faktisk lovstridigt, og derfor kun i orden at disse bliver banned.

- Jeg synes at det er lidt usmart af dig, Yunis, at gå ind og provokere en masse mennesker herinde, og det ville have været lidt mere elegant med lidt mådehold i dine ytringer. Men af ren og skær nysgerighed, hvem holder du så med?
Fan af: Flot fodbold Følger: - Barcelona - Arsenal - Brøndby
moderator
Jeg tror ikke der kommer mere godt ud af denne tråd pt. Den får en pause.
Dette er en signatur.
Annonce