Snak

Mere indhold efter annoncen
Portugal kunne godt have skiftet Ramos ind
@bold 293716

Og godt Ronaldo er ude. Det må alle altså erkende. Hold op hvor er han en dårlig fodboldspiller.


Arh, skulle vi nu ikke lige spise brød til? Nuvel, de sidste 2-3 slutrunder har ikke just været prangende for ham. Men alderen er naturligvis nok begyndt at trykke en smule. "Dårlig fodboldspiller" og "Cristiano Ronaldo" i ét- og samme skriv er dog en anelse for skørt.
FC København - jysk medløber siden 2002/03
Først og fremmest takker en af de største af i aften. Jeg har aldrig været fan af Ronaldo tværtimod, men i + 20 år har han haft en helt igennem top top betydning for alt omkring moderne fodbold. Ja han skulle nok være stoppet i Quatar, men mit gæt vil være at der går mange år før vi oplever noget der minder om ham.

Spanien spiller ikke dårligt, men er et turneringshold, som jeg tror når helt til finalen, det virker meget afklaret det de gør.
Sløj kamp og mærkelig tamt mellem holdene, ikke den store dramatik. Spillerne så trætte og uinspirerende ud.
Man ved jo aldrig om Ramos ku have gjort forskellen, men man havde nok en spiller der løb mere end Ronaldo, så kan man diskutere hvad godt gør det? Havde Spanien en Ronaldo, havde man nok scoret 2/3 mål mere da han er mere stationære, men tror da at man savner fermin/bellingham der tager løbet ind i boksen for Spanien.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Al den hån og fordømmelse af Roberto Martínez er pinlig.. Ja, Portugal tabte i aften, men det er jo ikke hans skyld. Ronaldo skulle være bænket, men tror man i ramme alvor, at Ramos ville være den afgørende forskel såfremt han spillede mere?

Jeg tror du forveksler hån med kritik. Der er ikke nogen, der håner.

Det er jo ikke bare det, at Portugal taber i aften. De har været dybt uinspirerende at se på to slutrunder i streg. På trods af fantastiske kreative spillere, der alle til dagligt spiller på hold, som er dominerende og har et kreativt udtryk.

Det formår han på ingen måde at få frem i dem.

Og du siger det jo selv: Ronaldo skulle være bænket. Eller rettere: Ronaldo skulle man have ladt blive derhjemme. Han bidrager jo ikke på nogen måde.

Havde Ramos været bedre? Måske, måske ikke. Vi fik det ikke at se. Men nu er det jo ikke fordi Ramos er den eneste anden løsning, Martinez kunne have fundet på.

Han kunne have spillet med falsk 9’er, han kunne have spillet angriberen længere ude på siden, så der blev mere plads til at andre kunne komme i boksen, han kunne have spillet en helt tredje angriber, som måske kan noget andet. Eventuelt bidrage uden bold, hvilket Ronaldo absolut ikke kan.

Der er mange muligheder, når man har så stort et materiale at vælge mellem. Men Ronaldo blev løsningen. Igen. Igen.

Selvfølgelig kalder det på kritik.
"... once more it's all about defeating our own demons. Always with the demons. Tottenham's greatest adversary is Tottenham."
DonGunner
Skal lige forstå det korrekt, du er Arsenalfan, modstander af kedelig fodbold og hader FC Barcelona?? Der er et eller andet i den ligning, der ikke går op. Du må hjertens gerne hade Barcelona, så det er nok mere starten af ligningen, man kan være nysgerrig på.
Cristiano skulle have været brugt som super sub og som mentor for nogle af de yngre spillere, så havde Portugal haft et bedre hold og en spiller der kunne gå ind til slut og måske være kampafgørende.

Til at spille som Portugals spydsspids er han blevet for gammel og langsom omend man i glimt har set noget af den klasse han engang havde under slutrunden.

Ift dem der kritisterer kampen så var første halvleg jo top underholdning men desværre blev anden halvleg en låst affære fordi det mål som skulle få kampen til at eksplodere aldrig kom omend chancerne i den grad var der

Det er selvfølgelig ikke kun ham der fejler men han må være første mand til at tage skraldet nu han også altid er første mand til at skulle høste hæderen
To dårlige hold der intet ville eller turde. En af VMs værste kampe jeg har set. Den fik mig til at savne Cap Verde og Curacao.
"Dårlig fodboldspiller" og "Cristiano Ronaldo" i ét- og samme skriv er dog en anelse for skørt.


Jeg vil meget gerne vide, hvad du ellers vil kalde hans nuværende 41-årige udgave for.
Annonce