Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvorfor er Danmark nr. 13 of Norge nr. 19 på UEFA´s liste?

Det samme mht. landshold - her er forskellen endnu større.
Skal du med til Sydafrika næste år? :D
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
Hehe, ja. Men for nogen år siden var Norge framfor Danmark på den rankingen! ;) Da var det såvidt vi fikk to hold til CL. Nå har dere sjangsen. Ligaene varierer!
Rosenborg var vel ret beset også i slutningen af deres storhedstid (eller husker jeg forkert?!), da Royal League blev startet.



>Rogo, nej naturligvis ikke - AAB står lige nu til at ryge ud til en upåagtet modstander, FCK har lavet Gorica, BIF havde også en fiasko af format for et par år siden.
Sådan er fodbold.
Men når tåben påpeger Tromsø samlede sejr som noget vildt fantastisk, så lå den lidt for meget til højrebenet.

Omvendt slog Rosenborg så Brøndby sidste år.

Brøndby havde så også en massiv nedgang lige der, men der bekræfter jo blot hvad vores norske ven skriver, om at det svinger op og ned.
Umiddelbart er jeg dog ikke i tvivl om at den danske liga har overhalet den norske.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Enig, især i betragtning af Minsk spillede med 9 på banen da de 2 sidste mål faldt.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
@ o-man

Unnskyld meg, men skrev jeg at Tromsøseieren var helt VILT fantastisk?

"Tromsø, tippeligans nr. 10 knuste Dinamo Minsk 4 - 1 sammenlagt i kveld. Det sier også noe om kvaliteten i den norske tippeliga."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kan være sprogforskelle mellem norsk og dansk, der gør jeg læser det som du blæser det op til det helt store - men på dansk ville den sætning for mig stå som om du ønsker at fremhæve den norske liga som sindssygt stærk.

Deraf får du min kommentar om Rosenborg - de to kampe kan isoleret set ikke bruges til at vurdere styrkeforholdet, hvilket du burde indse uanset jeg brugte dansk sarkasme til at fremhæve idiotien i dit postulat.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Det er jo lige netop det der skrives, den danske liga er bedre end den norske og har været det de senere år. Tak fordi du indrømmer det!!!

Og så havde vi iøvrigt også 2 hold med videre i uefa efter gruppe spil sidste år!!!

Og så er mit brugernavn iøvrigt ikke Mitch men Mich!

Og så er det meget typisk at du efter en kedelig RBK aften beslutter dig for at oprette dig på et dansk forum for at få lidt diskussion, og det har jeg ikke tænkt mig at bruge mere tid på nu, sov godt deroppe!
Glædelig Jul
Synes det siger mere om Minsk, end det siger om Tromsø.
AaB fik nogle gode sejre over store hold sidste år, men spillede mildt sagt ikke ret godt i den danske liga.

At den danske liga så virkede stærkere end nogensinde er en anden snak. AaB virkede i alt fald meget svage i ligaen i forhold til Europa.

Så den med at sige, vores nummer ti vandt idag, den kan ikke bruges til en skid.
FCK Man Utd Alle danske hold når de spiller i Europa.
Haha, ja, sov godt!
- Jeg er meget ærlig, og for meg virker det ikke som vi nordmenn skryter på oss at vi er meget gode. Ja, det er en smule rart at jeg, som nordmann, er her på bold.dk.. Men det skrives mange artikler her om norsk fotball, og jeg synes det er interessant og se hvordan bold.dk vinkler det. De vinkler det ofte i negativ retning for norsk fotball..

Men herregud. Jeg er tippeligaentusiast,og jeg liker å følge med på og lese om den danske ligaen. Jeg har dessverre ikke sett så mange kamper, men når jeg leser deres skriving høres den ut som en MEGET god liga.. Men samtidig så vet jeg at den er på nesten samme nivå som den norske. Ikke veldig bra altså, i verdenssammenheng!

I fjor vant Norge mot Danmark i Europa, da RBK spilte mot både FCK og Brøndby. I år kommer dere til å vinne. FCK kommer til å slå Stabæk. Helt klart.

Edit: Jeg skulle prøve å lses gjennom diskusjonen på vg-forum. Ikke mye nasjonalistisk der? Sjekk selv!

http://vgd.no/sport/fotb…aad/side/14
RBK slog da ikke FCK ?
F.C København
Annonce