Snak

Mere indhold efter annoncen

Sent og flot: Indskifter sikrede point til Vejle

søn 7. apr 2024

Kristian Kirkegaard kom ind fra bænken og blev helten for Vejle, som med en sen scoring snuppede et enkelt point mod Viborg. 



Læs hele nyheden her
Meget vigtigt, Kirke! Uafgjort må vel siges at være retvisende for kampen. VB viser stærk mentalitet ved at komme tilbage og få det ene point, godt for humøret og troen i truppen, hvilket nærmest er lige så vigtigt, som pointet
Tja...det var vel faktisk det bedste vi kunne håbe på. Viborg stikker ikke af, og Vejle sendte os ikke under stregen.
Er Onugha småskadet? Ellers forstår jeg intet af at man spiller med AK over ham.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Meget fed kamp med masser af dueller og nerve, synes egentlig dommerteamet løste opgaven fint.

Tænker 1-1 er et fair resultat. Videre til næste kamp.

Tænker Onughka startede ude fordi AK gjorde det godt i Odense.
Ok resultat, som kampen udviklede sig. Men ærgerligt at lave et så dårligt returløb ved Viborgs scoring, når det ellers er noget, vi normalt er enormt disciplinerede til. På det tidspunkt havde VB haft både de største og flest chancer. Men det var som om, marginalerne ikke helt var med VB i dag.

Gode fysiske dueller i dag, uden at nogen af holdene spillede svinsk. Der var også nogle gode kram og håndtryk mellem spillerne både under og efter kampen - f.eks. mellem Raul og Ementa. Godt at se.
Jyllands fremtid, Vejles stolthed - VB
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En spildt mulighed for Vejle. En hjemmekamp mod et formsvagt Viborg hold, er en af de kampe man skal vinde hvis man vil undgå nedrykning. Rundens store vinder er Randers, der nu har fået noget luft til de øvrige bundhold.
Vejle stadig 1. favorit til at tage billetten ned i Nordicbet ligaen.
Vejle stadig 1. favorit til at tage billetten ned i Nordicbet ligaen.

Vil mene at Hvidovre er første favorit umiddelbart.

Fint med et enkelt point så sent i kampen.
VB.
Lyngby er jo hjernedødt ringe pt. også, så har svært ved at se VB som storfavorit til nedrykning.

Hvidovre er nede og Lyngby er klart ringere kørende end VB pt. og med kun et point mellem dem kan alt ske. OB og Viborg er også jammerlige, Randers har fået gang i sokkerne, mon ikke Fuseini så småt er ved at sikre dem en sæson mere, til trods for han brænder 50% af sine 100% chancer :).

Det er fortsat svært at spå om hvem der tager den anden billet, men synes ikke pilen peger på VB lige i skrivende stund.

Lige nu er sandsynligheden vel noget lign:
Lyngby: 40%
VB: 30%
OB og VFF: 10-15% hver.
Randers: under 5%
Viborg havde meget lidt at komme med, så træls de scorer på en hurtig contra, hvor vi ikke når hjem. VB havde inden da haft flere gode chancer med Juwara. Men fint det blev Kirkegaard der skruer den op i hjørnet, for en Viborg sejr havde været ufortjent.
Annonce