Snak

Mere indhold efter annoncen

Serie A er presset: Der bliver ingen vinterpause

man 19. maj 13:14

Præsident for Serie A, Ezio Maria Simonelli, fortæller, at der i næste sæson ikke vil være en vinterpause, da det ikke er muligt på grund af landskampe.



Læs hele nyheden her
Lige gyldigt hvor mange penge man betaler en fodboldspiller, så må der sgu være grænser for hvor mange kampe der skal presses ud af dem.
Lige gyldigt hvor mange penge man betaler en fodboldspiller, så må der sgu være grænser for hvor mange kampe der skal presses ud af dem.


De kunne jo starte med at gøre noget ved problemet selv. De kan jo få alle mulige obskure ting ind i kontrakterne de skriver under på. Så kan de vel også få skrevet et eller andet ind med hvor mange kampe de max på spille.

FC København <3
Jeg tvivler på at spillerne kan stille den slags krav i kontraktforhandlingerne. Det vil givet fald betyde at de skal acceptere en noget lavere løn, eller en mere præstationsbetinget løn.

I sidste er det jo op til klubejerne og måske også de nationale fodboldforbund at sige stop for flere kampe. Men det har de svært ved, så længe UEFA og FIFA med alle mulige suspekte pengerige sponsorer i ryggen, står og vifter med milliarder af olieindsmurte dollarsedler.
Jeg er også umiddelbart skeptisk overfor om den europæiske spillerforening Fifpro Europe kan samle opbakning og solidaritet fra tilstrækkeligt mange europæiske topspillere, så man samlet kan sige fra overfor Fifa, Uefa og klubejerne. Money talks and people walk.
Jeg er enig med Mugzie her.
Så må de tage den lavere løn eller præstationsbetingede kontrakt, jeg kan simpelthen ikke se problemet.
Annonce