Snak

Mere indhold efter annoncen
Tryllerik er den bedste nogensinde
Nok er jeg gammel og gnaven, men til gengæld er jeg lille og skaldet.
Det er jo umuligt at sige hvem der er den bedste nogensinde. Da ingen af spillerne har været igennem præcis det samme eller haft de samme medspillere. Og hold kan have gode og dårlige dage. Men en sjov tanke er at hvis du kloner f.eks 11 messi´er og har en messi på alle pladser på banen. Imod eksempelvis 11 sergio ramos´er. Hvem ville så vinde den kamp? Eller 11 af en hvilken som helst anden spiller. Det vil så nok ikke absolut vise hvem der er "bedst". Men mere hvem der er den mest komplette spiller.
@Anders77

Så ville Lothar Matthäus i 1990 udgaven nok vinde det hele :-) Måske den mest komplette spiller, med hensyn til den offensive og defensive balance?

Han scorede masser af mål, og var et bæst rent defensivt på hans topniveau.
Nur der BVB --- Leuchte auf mein Stern Borussia
Den bedste nogensinde.... man kan vel også nævne Maldini, Beckenbauer, Ramos, Cafu, cannavaro


Man ka´ vel også la´ vær´ :)
Enig med Danish Messiah at Ronaldinho var helt vanvittig - han lavede tekniske finesser med bolden, som man ikke ser Messi lave, og han fik det til at se så legende let ud. Messi er dog mere effektiv som målscorer, og fænomenalt god til at spille i små områder. Maradona synes jeg også kandiderer som verdens bedste nogensinde, og han var en leder på banen, og lavede også ting med bolden, som er out of this world. Så hvem der er verdens bedste kommer an på, hvordan man definerer verdens bedste.
George Best: "In 1969 I gave up women and alcohol - it was the worst 20 minutes of my life." OB Liverpool
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Måske den mest komplette spiller, med hensyn til den offensive og defensive balance?

Han scorede masser af mål, og var et bæst rent defensivt på hans topniveau.


Til gengæld spillede han tit med hovedet under armen og hans tekniske færdigheder var begrænset. Han var dog meget tilstede værende og en leder på banen, nok mest som følge af hans opblæste natur. Komplet var han dog langt fra.
https://twitter.com/infosfcb/status/1503096223938453508?s=20&t=19q9rsxzpUGq6ZYv4-CEDA
Uden Ronaldo havde Messi været verdens bedste i 10 år+..og omvendt. Og det uden at være ens på andet end det parameter at der aldrig har været spillere der har være så kontinuerlig kampafgørende..
At Argentina ikke har vundet noget, ser jeg mere som et trænerproblem (og jeg ved godt de har haft mange i Messiæraen). Kan eks huske de spillede med 6 off-spillere som normalt spiller en af de 3 forreste pladser.

Tror mere diskussionen skulle gå på om hvem der kunne slå nogen af de to? Jadon Sancho har jeg ikke set ret meget, men hans stats (mål-assist) contra hans alder er godt nok vilde (20-20 og var det 17-17 i sidste sæson) og i alt fald ikke noget Ronaldo har præsteret. Hvem ellers..
Joecool: du er jo for dum til at gemmenskue, hvor jeg vil hen med det..

Til gengæld spillede han tit med hovedet under armen?

Det hentyder vist til den unge Matthäus. For ja, her spillede han ofte med hovedet under armen. Men da han kom til Italien, vil jeg mene at dette ændrede sig.

Senere i karrieren spillede Matthäus som Libero, hvor han havde mistet sin dynamik og fart. Her spillede han langt mere intelligent, og kunne være med på højt niveau indtil han blev 39. Her spillede han bestemt ikke med hovedet under armen.

Jeg hentyder til Matthäus på sit topniveau mellem 88-92. Her spillede han mere intelligent end tidligere og havde et højt taktisk niveau. Derudover havde han stadig sin fart og dynamik.

Derfor blev Matthäus også valgt til verdens bedste fodboldspiller i 1990.

..hans tekniske færdigheder var begrænset. Komplet var han dog langt fra.


Matthäus var måske den mest komplette tovejspiller. Og teknisk var han nu ikke dårlig. Selvfølgelig havde han slet ikke samme teknik som Zidane, Laudrup eller Messi. Men dårlig var han ikke. Dette fremgår også fint fra disse youtube klip:

https://youtu.be/a0pv45pulgM

https://youtu.be/OYQDqhcfVa4
Nur der BVB --- Leuchte auf mein Stern Borussia
At man kan mene, at Matthäus ikke var komplet som spiller, det er altså et faresignal uden lige.. Uden sammenligning står han som den stærkeste balancespiller, med både udprægede offensive og defensive egenskaber, nogensinde. Kan ikke komme i tanke om nogen andre, som kunne det samme. Desuden er hans udvikling som spiller jo et studie værd, da han holder niveauet til han er godt og vel 40 og hele tiden spiller klogere og mere velovervejet og dermed kompenserer for alder og mangel på fart.. Fantastisk spiller.
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Annonce