Snak

Mere indhold efter annoncen

Sevilla-chef kritiserer introvert Dolberg: Det er ikke tennis

man 24. okt 2022

Sevilla-cheftræner Jorge Sampaoli retter en kritik mod Kasper Dolberg, som ikke har formået at få skabt en fodboldrelation til sine medspillere, og derfor skal han forstå, at det ikke er tennis, han spiller.



Læs hele nyheden her
Overdramatisk overskrift ift. hvad træneren faktisk giver udtryk for.
Egentlig en meget saglig og konstruktiv kritik han kommer med, som også viser at Sampaoli er bevidst om Dolbergs kvalitet.
Det er jo også den klare forskel på Dolberg på landsholdet og de dårlige perioder i Nice.
Synes mere at træneren har fejlcastet ham, og bruger så introvert som udgangspunkt, hvilket i mine øjne er helt forkert. Det er meget personligt angreb, for du kan ikke bare ændre en introvert person til at være ekstrovert.

Bedre for dolberg at komme væk fra sådan en træner. Det vil aldrig gavne ham.
Enig. Det er vel at klippe de to værste passuser ud, og sætte dem sammen udenfor kontekst. Elendig journalistik.

Men indholdet er sådan set spændende. Ærgerligt, at man ikke vil fremhæve det i stedet for, for jeg synes faktisk Sampaoli rammer den spot on (udover at han kalder Dolberg for ung. Det er han ikke længere).

Dolberg skal lære at skabe relationer, så medspillerne kan sætte ham bedre op. Tidligere har vi (jeg selv også) kritiseret holdkammeraterne for ikke at se hans vej, men det er måske naturligt nok, hvis han overhovedet ikke arbejder på at lære sine medspillere at kende. Her kan man selvfølgelig sige - hvad fanden skal han rende og socialisere for, men jeg synes bare ofte man ser at spillere finder andre som de godt kan lide nemmere, end dem de ikke rigtigt har noget forhold til.

I starten i Nice var det noget skidt, i slutningen af Ajax tiden var det helt skidt, og nu er det igen skidt. Man kan nok ikke blive ved med at kritisere trænere og medspillere, for hvis mere end halvdelen af trænerne ikke kan få noget som helst konstruktivt ud af ham, så er det måske Dolberg der skal arbejde og ikke trænerne.
Silkeborg IF
Synes mere at træneren har fejlcastet ham, og bruger så introvert som udgangspunkt, hvilket i mine øjne er helt forkert. Det er meget personligt angreb, for du kan ikke bare ændre en introvert person til at være ekstrovert.

Bedre for dolberg at komme væk fra sådan en træner. Det vil aldrig gavne ham.


Nu er det jo heller ikke Sampaoli der har hentet ham, så det er måske lige hårdt nok at kritisere ham for et fejlcast.

Og det er da ikke en kritik at han konstaterer at han er introvert. Han forsøger da nærmere at hjælpe ham lyder det til - men at Dolberg selv har en del arbejde foran sig.

Mon ikke lejeopholdet ophører til vinter, og så må han retur til Nice, eller sælges... Jeg kunne godt se ham få en pæn karriere i f.eks. Brentford.
Silkeborg IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er er selvfølgelig utopi, men Dolberg ville stortrives i en klub uden nogle han skulle konkurrere med.

Han kan ikke fedte sig ind hos holdkammerater, og han kan nemt blive udstødt. Fodbold er jo konkurrence. Men var der en klar rollefordeling, så ville han blomstre.

Det er selvfølgelig som sagt utopi, da han er skadet ofte og en klub ikke skal hænge sin hat på én angriber.
IDKFA
Her kan man selvfølgelig sige - hvad fanden skal han rende og socialisere for, men jeg synes bare ofte man ser at spillere finder andre som de godt kan lide nemmere, end dem de ikke rigtigt har noget forhold til.

Jeg er sådan set enig, men det skal dog også med, at det ikke så usædvanligt at to spillere kan have rigtig dårlige relationer udenfor banen og alligevel have en rigtig god forbindelse inde på banen.
Så det handler ikke nødvendigvis om at skabe venskaber, selvom det aldrig er skidt, men om have en forståelse for hinanden.
Manden har jo helt ret, spot on.
Hvis Dolberg ikke formår at skabe relationer til sine medspillere, vil han få det svært alle steder, da fodbold jo som bekendt er en holdsport. Det er så et spørgsmål om han kan lave om på sig selv, hvis man som en skriver herinde, er introvert, det kan jeg have min tvivl om, det vil ihvertfald kræve en større pædagogisk indsats fra træneren/klubben, som jeg tvivler på man kan forvente i en prof.klub.
Sevilla vidste hvad de fik, så kommer der en ny træner og nu skal Dolberg ændre sin personlighed ... nej, det kommer sgu nok ikke til at ske.
De må arbejde med hvad de har, det er lidt sent at sige, efter de har hentet en spiller som de MÅ have kendt til, at "du er for introvert" ... Sådan ER Dolberg, det er ufatteligt åbenlyst.
Synes det er rimelig spot on. Relationer henviser vel også til dem på banen, og her virker det som Dolberg har en del at lære. Det er for ofte at han falder ud af kampene. Superfedt hvis træneren kan udvikle ham på det område. Kunne sagtens være lige præcis det element han mangler i sit spil.
Annonce