Snak

Mere indhold efter annoncen

Shanghai henter tidligere Arsenal-emne

fre 30. dec 2016
Shanghai SIPG har skrevet kontrakt med 29-årige Odil Ahmedov, som kommer til klubben fra russiske FC Krasnodar. Ahmedov har ifølge eget udsagn været i søgelyset hos Arsenal tidligere i karrieren.

Læs hele nyheden her
Endnu en dygtig spiller der nok ville kunne begå sig i alle de europæiske topligaer, men som vælger pengene. Han er selvfølgelig lidt oppe i årene og kommer sikkert ikke fra en stenrig baggrund, meeen stadig en trist udvikling.
Stor fan af: Silkeborg IF /// Ikke stor fan af: VAR i Superligaen
Hold nu mund med al det ævl om en trist udvikling. Er al udvikling kun forbeholdt Europa? Stop
Der er to storklubber i Shanghai (SIPG og Shenhua), så denne overskrift svarer til "Manchester henter tidligere Arsenal-emne".
Det er altid de andres fejl.
Men omvent så kræver det kun at man læser 2 ord ind i artiklen før det fremgår hvilken af de to klubber der er tale om.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Enig Rasmus, det er så pinligt at høre på at det er en trist udvikling bare fordi det er Kina. Hvad med Qatar, Rusland og USA? hvad med klubber som PSG, Chelsea, City?

Fodbold er styret af penge og det har det været i mange år.

Er det fx ikke mindst ligeså stort et problem at den engelske liga har så markant bedre et udgangspunkt end alle andre ligaer i verden, når det kommer til TV penge og sponsoraftaler? Jeg er klar over at der er stor efterspørgsel på deres "produkt" men det er jo en ond cirkel hvis de samtidig kan overbyde alle andre og dermed er de eneste der har råd til at have så godt et produkt.

De største europæiske klubber driver rovdrift på de bedste talenter i verden og det er vi også ofre for i Danmark, men der er ikke mange der brokker sig, når danske spillere tager til England, Tyskland osv bl.a. pga bedre lønninger?

Dobbeltmoral...
Annonce