Snak

Mere indhold efter annoncen

SIF: Et af landets mest moderne stadioner

lør 31. aug 2013
Tegningerne til det nye stadion i Silkeborg er ved at være på plads. Silkeborgs direktør, Kent Madsen, lover, det bliver et særdeles moderne stadion, klubben får.

Læs hele nyheden her
Tvivler på der nogensinde vil blive fuldt hus
Hvor skal det ligge?

Vil der være bedre parkeringsmuligheder?
Freja & Thor!!
Mon ikke Bold.dk lige skulle læse den igennem igen..
United fan siden 1991
Det skal ligge ved ringvejen tæt på den nye motorvej

Ot
Total til grin at kommunen bruger borgernes penge på et stadion hvor der på en god dag kommer 3000
Cykel stier, skoler , trafik omkring skoler og meget mere , er helt til grin og så smider man istedet penge efter sådan noget lort!
mener der var snak om at det skulle ligge ude ved deres trænings anlæg, mener det hedder Søholt, men er ikke sikker. Det var vist for de det ville komme til at liggge tæt på motorvejen når den blev bygget

FC BARCELONA AC HORSENS BRENTFORD
Mere indhold efter annoncen
Annonce
På tide! Hvert fald med hensyn til udebaneafsnittet. Det er virkelig skidt!
Hvordan mon kommunen her i krisetiderne har råd til at fyre 60 mio. af på noget så ligegyldigt som et stadion? De penge kunne sagtens bruges på noget meget bedre, eksempelvis infrastruktur som reelt er kommunens opgave.
SIF er vigtigt for kommunen. Det er faktisk så simpelt. Et moderne stadion vil trække flere der ud, og især det nye udebane afsnit vil gøre det mere attraktivt at rejse til Silkeborg for at se bold. Det giver flere penge i klub kassen, og håbet er jo så at SIF kan etablere sig i den bedste række igen. Altså sammen er noget kommunen vil nyde godt af. Derudover er SIF også en på forretningmæssigt plan et stort aktiv for byen. Hvis der ikke ville komme et nyt stadion, ville det ikke kunne blive ved med at give mening med et elite hold i byen.
Hellere et nyt stadion end et nyt Asger Jorn Museum!
Kommunen vil vel bruge den store plads stadion optager midt i byen til noget andet. Stadion skal vidst nok ikke alene bruges til fodbold, men også en række andre formål. Så vidt jeg husker bliver banen med kunstgræs, så en greenkeeper ikke skal bekymre sig om at flere lokale klubber også bruger banen.
Man kunne også forestille sig at man kunne bruge stadion til koncerter og den slags.

Men som liberal synes jeg nu også at kommunen skulle koncentrere sig om deres kerneopgaver.
Annonce