Snak

Mere indhold efter annoncen
Jens Martin Gammelby har ikke lavet andet end at svine Brøndby til efter han blev smidt på porten. Selv i et interview efter kampen når de har tabt til Fredericia skal han blande Brøndby ind i det.. Come on og kom videre.

Han nævner at det er de samme spillere der taber til hhv. Fredericia og Brøndby nu, som slog Brøndby ud af pokalen sidste sæson.

Det er vel en ret normal parallel at drage, når Brøndby nu netop er det eneste hold vi har mødt i både denne og forrige sæson.
Silkeborg IF
"Jens Martin Gammelby har ikke lavet andet end at svine Brøndby til efter han blev smidt på porten. Selv i et interview efter kampen når de har tabt til Fredericia skal han blande Brøndby ind i det.. Come on og kom videre."

- Han er end ikke god nok til at spille for Silkeborg, så måske skulle han koncentrere sig om sin egen geschæft. Vores hold er jammerligt pt. Og en af årsagerne er at vi på backs ikke har nogen form for offensivt input.

Hvis man sammenligner de nuværende backs: Gammelby, Robin, Montano og Poul med spillere som Engel, Sonne og Carstensen. Så er det som at se en gammel Lada fra midt 90´erne komme trillende sammenlignet med en spritny sportsvogn.

Når så resten af holdet også sejler, så er det først at huset for alvor ramler sammen.

Det er simpelthen så ringe at vi ikke forsøger at forbedre de mange kæmpe huller vi har på holdkortet. Det bliver en dyr sæson og kan godt ende med nedrykning hvis ikke der kommer nogle nye backs og også gerne noget solidt til midtbanen.
Boycott Benjamin Boycott. SIF: Elendige siden Trivela Group
Tror det meste af fodbolddanmark alle håber de amerikanske ejere skrider ad helvedes til.

Men vi ved jo godt alle klubbens fans er til salg for resultater. Vind et par kampe, og så er de det bedste der er sket. Ikk?

Selvfølgelig kan det være en hårfin balance. Men SIF har intet ekstraordinært gjort siden Trivela “the ghost” Group er kommet til. Ens tålmodighed var naturligvis større hvis der var investeret mærkbart i truppen. Det er der slet slet ikke. Man sælger ud af de gode spillere som Sonne og investerer ikke tilsvarende beløb, man får ind. Det går ikke i længden. Og så kan jeg ikke se fidusen i Trivela Group i SIF, for jeg havde forventet det stik modsatte og var oprindeligt positivt indstillet over for denne investor.
Hyldest til I.C. Ravn, Godtfred Brøchner og Søren Høegh anno 1917
Jeg tror ikke Kent Nielsen kan redde Sif længere så hans tid i klubben lakker mod enden
Er det mon sket før, at et hold ikke formår at vinde en eneste kamp på en hel sæson? Det er vel ikke helt urealistisk at det kan ske for SIF i år. En fodboldklub i forfald. Boykot på tribunerne. En sportsdirektør der udtaler at truppen er stærk og at der ikke kommer tilgange. Et træner team der er på mental ferie. Det er fandme hårdt at være SIF fan for tiden, og udsigterne til bedre tider er langt ude i horisonten. Vi er de nye Esbjerg, der skal en tur ned i 2. Division. Øv.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja det ser skidt ud for SIF, VFF og FCM, ingen af holdene har leveret på det sidste.
Selvfølgelig kan KN ikke redde Silkeborg med det materiale de har. Man bliver ved med at købe ind på lave hylder og nu er gennemsnits kvaliteten så lav på holdet, at korthuset ramler.
Stüker tør dog desværre ikke at sige det han mener af frygt for at miste sit job. Kent Madsen har sit på det tørre, så det er en låst og krampagtig fremtid vi fans får.
Det var ekstra skidt for SIF, da de godt kunne have brugt en succesoplevelse inden returmødet på Island på torsdag.
Brøndby, Portsmouth, Fiorentina
Tillykke til Fredericia med første sejr i Superligaen nogensinde.

Silkeborg ser ikke ligefrem skarpe ud.
VB.
Det er altså det samme hold vi har nu som vi havde sidste sæson. Størstedelen af sæsonen forløb uden Klynge pga. en skade…

Så hvis han ikke kan få de samme spillere til at levere på samme niveau, så er det da en træneropgave.
Silkeborg IF
Annonce