"Den har kamp taber Kent Nielsen for os. Han laver sjældent fejl, men Poulsen, Carlsen og islændingen i samme kamp come on. Carlsen må definitivt havde spillet sin sidste kamp for SIF, han er et fremmedelement og har ikke niveauet til superligaen. Hvorfor starter Musunda og Toni ude ??"
- Helt enig i ovenstående, kunne desværre ikke se hele kampen, men det jeg fik set var rigeligt - hold nu kæft en lang-gaber.
Og ja - hovedløst at lade de 3 starte inde hvis Musonda og Tonni var klar til at spille fra start. Musonda er altid en fryd for øjet og skaber en masse chancer hver gang han får chancen. A. Poulsen, derimod noget af en alibi-spiller ifht. det vi har set fra ham indtil nu (jeg vedgiver gerne at han kun har spillet en håndfuld kampe, så lidt hårdt at dømme ham helt ude)
Carlsen og Teitur har pt. slet heller ikke det der skal til. Spil dog med Tonni og gode gamle Jørgen Tengstedt på hver sin side af Lind og så med Kusk og McC som subs til de tre forreste pladser.
Og så må vi håbe vi snart igen kan stille med vores foretrukne midtbane-konstellation med Pelle, Brink og Klynge. Et lidt andet niveau de bringer som enhed.
Men vildt nok at både Robin og Musonda starter på bænken for A. Poulsen. Ser Poulsen som 3. valg til den plads pt. De andre to har vist klart mere.
Stor fan af: Silkeborg IF ///
Ikke stor fan af: VAR i Superligaen