Snak

Mere indhold efter annoncen
guldtilOB

TS har holdt sammen på SIF de sidste par år. Han bliver svær at erstatte. For SIF er han formentlig mere værd en transfersummen, men han ønskede at komme afsted, og for SIF ville det ikke være gavnligt at få ry som en klub, der stiller sig i vejen for spillere, der har gjort det godt for klubben. Derfor lader man ham gå.
"Alle kan vel være tilfredse med den handel. Middelmådig spiller der gerne vil have en oplevelse, Silkeborg tjener lidt mønt. Han har jo aldrig været i nærheden af landsholdet så ok pris."

- Hjernedødt dumt skrevet. Nok Silkeborgs vigtigste spiller gennem de seneste 2 sæsoner også set ved at han nu 2 år i streg er kåret til årets spiller i Silkeborg af fansene. Så decideret idiotisk at kalde ham middelmådig.

Og det er også lodret forkert at det er en handel alle er tilfredse med. SIF blev nødt til at lade ham gå efterhånden - fordi han har presset så meget på for at komme væk. Og landsholdet giver ingen mening at snakke om, der er et hav af gode danske stoppere der ikke er i nærheden af landsholdet - og hvornår har du sidst set en Silkeborg-spiller på landsholdet?
Stor fan af: Silkeborg IF /// Ikke stor fan af: VAR i Superligaen
Han er meget mere værd
Det er en spot on markedspris for en spiller der VIL væk.

Havde vi ikke solgt Mattson, var Vallys næppe blevet den spiller han er. Havde vi ikke solgt Helle, var Lind aldrig slået igennem.

Østrom har hele pakken fysisk, er norsk u21 landsholdspiller der allerede har 100 SL kampe.

Måske Jens Martin kan spille stopper? Han har farten og er god med bolden.

In Kent & Kent we trust.
Like: Italien: Milan Danmark: Silkeborg Spanien: Real Madrid England: Manchester United
Vi skal forhåbentlig ikke ud i at prøve Jens Martin af i centerforsvaret igen. Det var håbløst sidst han spillede der.

Østrøm mangler fart og ro på bolden, men har derudover en god fysik. Men sammen med Busch har vi nok brug for en med mere erfaring og “bold” i sig. Nok også en der læser spiller bedre.
Silkeborg IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Støtter klubben og Salle i det her salg. Det kunne ikke være anderledes.

Pris ok!!!

Chicago har villet ham længe og er derfor stensikre seriøst bejlere.

Held og lykke i det amerikanske. Vi vil følge dig og er sikker på du vil få MASSER af succes derovre med dine evner!!!

Hold op hvor har du været go´ for klubben.

Havde håbet det ku´ ha ventet til sommer..men det er en special case den her.

Marco Lund lyder som en fornuftig erstatning.

Tillykke til både SIF og Salquist.

❤️❤️❤️
Stjernenykker er måske et forkert ord men han virkede ihvertfald sammenbidt i interview efter han ikke kom afsted i sidste vindue.

God vind, han bliver svær at erstatte.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Det er et kæmpe tab for SIF, men man kunne vel ikke forvente at der var nogen som ville give mere end 7-10 mio for ham(selvom han måske har mere værdi indirekte for SIF) - Han har virkelig holdt højt niveau, også selvom han har virket lidt utilfreds med ikke at blive solgt, men spørgsmålet er, om han kunne forblive i sit høje niveau,hvis han nu ‘igen’ ikke kom afsted og så skulle surmule over det..? Hvem ved? Lad os håbe på en god erstatning..!
Ja det skal nok gå alt sammen. Vi finder en erstatning. Jeg tænker også at Sonne snart bliver solgt, men med købet af JMG giver det også mening. Om Felix eller Østeøm er klar til at tage over ved jeg ikke, men jeg tænker da at sidstnævnte er købt ind som CB. Bliver spændende at se hvad der sker.
Håber til gengæld at vi holder på Klynge og Lind (forlæng dem til 2030!).
1917SIF: Helt enig, Salle har fortjent at komme på eventyr.
Annonce