Snak

Mere indhold efter annoncen
FrækFyr - Jeg kan så fortælle dig en hemmelighed. Jeg adlyder ikke, blot fordi du gentager dig selv.

Du læser jo åbenbart ikke, hvad jeg skriver. Jeg snakker om, hvad man lægger vægt på som afgørende for spørgsmålet, netop fordi det ikke er fast defineret, hvornår der er tale om den bedste liga.
Du lægger vægt på nogle ting, hvorimod jeg lægger vægt på nogle andre ting. Jeg skal ikke gøre mig til dommer over, hvad du lægger vægt på, men det forudsætter da godt nok, at du heller ikke skal gøre dig til dommer over, hvad jeg lægger vægt på, nu hvor begrebet ikke er fast defineret.
TR - Jeg siger intet sted, at Justin Bieber eller McD er bedre end Elvis henholdsvis en grønthandler. jeg siger bare, at folk har forskellig smag, og i mangel på konkrete holdepunkter for vurderingen må man lade spørgsmålet stå åbent for den enkelte.
Det går jo heldigvis begge veje, så der er ikke nogen grund til eventuelt at blive stødt over det. Det står jer frit for at synes, at La Liga ud fra jeres kriterier er bedre end PL. Derimod står det os andre frit for at synes, at PL ud fra vores kriterier er den bedste liga.

Det hele ville være nemmere, hvis begrebet var mere klart defineret. Og det er ikke jeres skyld, at det ikke er det.
@TheBlues

Du udstiller desværre din uvidenhed, idet du nævner Celta Vigo i dit eksempel på et elendigt hold. Celta Vigo har bl.a. hevet en sejr på Camp Nou i denne sæson og spiller yderst attraktiv, offensiv fodbold. De voldte desuden Real Madrid store vanskeligheder for ganske nyligt. Sammenligningen med Everton er ret uheldig, da alle vidst kan blive enige om, at Evertons mandskab tydeligvis er bedre, end deres nuværende placering måtte indikere. De har i høj grad underpræsteret i denne sæson. Pt. ligger West Ham på 10. pladsen ligesom Celta Vigo gør i Primera Division, og der er ingen tvivl om, hvilket af de to der er det bedst spillende fodboldhold.

Jeg er også selv størst fan af Premier League og har i lang tid argumenteret for, at den engelske liga var den stærkeste. I denne sæson må jeg dog kapitulere det standpunkt og indse, at niveauet ganske enkelt er højere i Spanien for tiden. Måske er bundholdene i England en anelse mere solide, men sammenligner vi ligaerne som helhed, eksisterer der pt. intet sportsligt argument for, at den engelske skulle være stærkere.
Før i tiden diskuterede børnene "Min far er stærkere end din far". I dag er det "Min liga er stærkere end din liga". Det er sgu lidt morsomt.
Kowagt - så lad mig nævne Swansea, som ligger nummer 8. Her mener jeg også, at et hold som Swansea spiller bedre bold end Celta Vigo. Der er selvfølgelig to pladsers forskel, men nu er ligaen ikke færdig, så det kan nå at ændre sig.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kowaqt

Hvad er "det bedst spillende" hold?

Er det det hold der henter flest point? Det hold der spiller på den måde du bedst kan lide? Det hold der får mest ud af deres spilleres potentiale? Det hold der sælger flest trøjer i asien? osv

Hvad er kriteriet og hvorfor er det dine kriterier der skal afgøre at de spanske hold er bedre?
Der Adler fliegt wieder! Velkommen til divisionerne FC Sydvest 05
@TheBlues

Jeg tvivler ærlig talt på, at Swansea ville kunne have voldt både Barca og Real Madrid lige så store vanskeligheder, som Celta Vigo har formået i denne sæson. De har virkelig en imponerende offensiv. Til gengæld er deres defensiv til at snakke med, om end de fx ikke indkasserede et mål på Camp Nou (dog var Suarez i karantæne på daværende tidspunkt).

BM - Du har desværre fuldstændig ret. jeg er ærgerlig over, at jeg tager del i debatten, men jeg har nok blot et ydmygt ønske om, at det må være op til den enkelte at vurdere, nu hvor folk lægger vægt på så vidt forskellige ting.

Jeg tager ikke konkret stilling til spørgsmålet, hvorfor jeg ikke siger, at ´´min far kan tæve din far´´. Det er der så andre i denne tråd, der gør.
Kowagt - jeg henviser til indlægget skrevet af brpe. Jeg ville sige nogenlunde det samme, så der er ikke nogen grund til at gentage.
Jeg kan ikke se, at der skulle være noget at diskutere. Den spanske liga er verdens bedste fodboldliga. Men hvilken liga man finder mest interessant, er en helt anden snak.
Annonce