Snak

Mere indhold efter annoncen

Simon Kjær næstbedst i Italien

fre 20. feb 2009
Danskeren der i sommers tog springet fra FC Midtjylland til italienske Palermo er blevet kåret til at være den næstbedste spiller under 21 år i Serie A af La Gazzetta dello Sport.

Læs hele nyheden her
Så højt havde jeg ikke forventet at ligge, siger han til Ekstra Bladet og er stolt af, kun at være passeret af en himmelstormer som Pato.

- Jeg ved da godt, at han er en stor spiller, men det har aldrig været en spiller, jeg har fulgt specielt tæt, siger Simon Kjær.


Nu er Pato yngre end Kjær, så det er næppe ham han snakker om. I artiklen fra EB kan det da også læses at kommentareren ikke omhandler Pato, men derimod del Piero som Kjær møder i weekenden.

Flot er det ihvertfald Kjær, fortsæt endelig din udvikling.
Det er ret imponerende, Simon. Fortsæt endelig.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer” Suarez - The Ambassador of Kwan.
Et af Danmarks største talenter, vis ikke det største.
Burde spilles ind på landsholdet allerede i år. Ham og Agger i midten, evt. køre Zanka i stilling på en position som højre back.
Real Madrid & Brøndby IF
Ville nok være lidt unfair mod Krøldrup, selvom jeg er fan af forslaget.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer” Suarez - The Ambassador of Kwan.
Krøldrup skal altså ikke spille for enhver pris og han mangler imo stadig at bevise noget på landsholdet, har svært ved at huske en god kamp fra hans side..
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig, men han bør dog have en ordentlig chance istedet for at være bitræder, som han ofte har været.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer” Suarez - The Ambassador of Kwan.
gode unge forsvars-talenter har vi masser af her i DK.. hvilket jeg er træt af (jo det er godt). Men for sævans vi mangler nogle gode unge talenter på midtbanen, især kanterne. Vi har jo ingen, der kan nå høj international klasse. Desværre..
Det er en stor bedrift, og tillykke til Kjaer. Jeg haaber ogsaa at det vil saette en stopper for alle dem der siger at han er overvurderet. Italianerne elsker deres forsvarsspillere, og jeg haaber at han gaar en stor karriere i moede.

Naeste station, landsholdet!

EDIT: Er der nogen der foelger Serie A som kan give nogen statistikker om hvor mange af sine hovedstoedsdueller Simon vinder? I de klip jeg har set virker han rimeligt sikker i luften, og det kan argumenteres at han vil vaere en bedre partner i forsvaret til Agger end Kroeldrup...
@jade

Måske mener vi danskere bare det er sjovere at være forsvars spiller end midtbane?
YNWA!
Hvis vi virkelig mangler en god midtbane, så kan vi jo altid kidnappe Skjelbred i Rosenborg :-)
[I]Some poo has come out[/I]
Annonce