Redigerettirs 30. sep 17:06
Hvor bliver man træt af automat svarene.
I alle henseender i vores samfund har vi regler om proportionalitet. Hvis vi ønsker en velfungerende retssamfund hvor folk accepterer og respekterer lovgivningen så er det nogle gode principper.
Naturligvis står en point straf ikke mål, med mindre skader på en løbebane og et kabel der er blevet ødelagt.
Er der nogen der ved hvorfor kablet er blevet ødelagt? I princippet kan det være en person der er faldet over et kabel og har ødelagt det. Men i al hast ønsker folk at der skal ske en point straf. Det er ofte folk af modstander hold der ønsker denne type straf.
Hvis vi skal indfører pointstraf så synes jeg at lige så godt vi kan være konsekvente. Så lad os også indfører point straf forbundet med gule og røde kort. Også ved grænseoverskridende udtalelser fra trænere og spillere og gerne hvis man brokker sig over en kendelse. Og hvorfor stopper der. Kan vi ikke også indføre det hvis der er for lange kører til indgangen?
Nej, enhver kan se at det er tåbeligt. Hvorfor? Fordi det ikke er proportionalt.
Det samme hensyn må gøre sig gældende her. Hvis der er skader for 200.000 kr. I udebane afsnittet så må regningen sendes til dem der er ansvarlige for udebaneafsnittet.
Betaler partner for skaderne er der ingen grund til at gøre yderligere, ligesom enhver anden erstatning sag i Danmark.
Kan man finde den eller de ansvarlige så kan man retsforfølge dem i forhold til gældende lovgivning, som principperne nu engang er i et velfungerende samfund. Vi ønsker jo ikke Trump tilstande.
Hvis den ansvarlige for udebane afsnittet, som jeg antager er Brøndby IF i denne sag, ikke betaler sine forpligtelser, så kan man tage drastiske midler i brug.
Men helt ærligt. At hacelerer over et ødelagt kabel, som ingen ved hvordan det er blevet ødelagt. Og som kan laves af en tricker der kommer ud og fikser det. Det står jo på ingen måder mål med den måde folk udtrykker deres harme på. Kom nu lige!