Snak

Mere indhold efter annoncen

Skidt SIF-nyt: Freundlich ude i mindst to måneder

ons 7. jan 11:00

Silkeborg IF oplyser, at Mads Freundlich har pådraget sig et træthedsbrud i foden og forventes ude i minimum to måneder.



Læs hele nyheden her
Ærgerligt. Men måske mest for Freundlich selv. Håber, at SIF kan bruge dette til at give Boesen en fair chance - både i pre og når ligaen begynder igen
Ja. Nok næppe nogen svækkelse som det ser ud lige nu. Generelt er midtbanen på 1.divisionsniveau siden Klynge, Brink, Mattsson m.fl. smuttede.

Jeg håber Mads og Mads kan komme op på et fornuftigt niveau, men i efteråret har der godt nok været langt mellem snapsene.

God bedring til Freundlich, håber han kommer stærkt tilbage.
Boycott Benjamin Boycott. SIF: Elendige siden Trivela Group
Når SIF estimerer en pause på to måneder, så går der gerne 6-12 måneder
Nu skal der købes en ny 6’er! Vi må bare betale hvad Langhoff koster.
Betyder jo ikke så meget med den brede trup, som SIF har….
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Spændende hvad løsningen bliver på midtbanen nu. Det lå lidt i kortene at 6´eren ville være "up for grabs" her i foråret. Problemet er vel nu at Andersen er på vej videre, senest til sommer. Freundlich ude med skade. Så er der kun Lorents tilbage. SIF kunne jo have købt Langhoff i sommers, men de var for nærige - Mon ikke Lyngby vurdere at han skal koste minimum det samme nu, trods hans snarlige udløb.
I øvrigt sjovt at det eneste transfer nyt der rygtes omkring SIF, er salg af spillere. Absolut ingen nyheder om spillere i kikkerten.
Bliver det, går den så går den? Jeg tror det desværre.
Der bliver sikkert højest købt erstatning fra 1. division. Men tror mest på går-den-så-går-den-strategien. Og den går ikke længere.
Hyldest til I.C. Ravn, Godtfred Brøchner og Søren Høegh anno 1917
Tror det er vigtigt hele tiden at huske på det klubben har sagt så mange gange. Selvom klubben ønsker en tilgang af en spiller, så skal spilleren også ønske sig det samme. Her er det som om mange glemmer at klubben ikke bare kan få dem de ønsker sig og faktisk har råd til
Glad for sportsmanship og sportsånd.
Det er selvfølgelig rigtigt, men nu hvor der ledes efter spillere i 2. Division må vi gå ud fra at SIF kan matche økonomien og trods alt være et lille step up i karrieren. Selvom forskellen nok efterhånden ikke er så stor. Derudover tror jeg heller ikke SIF er lige så attraktiv en destination som klubben var for bare 2-3 sæsoner siden, det er gået alvorligt ned af bakke.
KM har nok været for dygtig til at tale SIF ned, så vi fremstår med en lillebror-mentalitet. Og så bliver sådan en selvforståelse og opfattelsen af en klub med en ambition om ikke at rykke ned selvforstærkende over tid. Man søger ikke at forcere. Stiller sig tilfreds med lidt. Hvilke spillere gider at være i sådan en klub, med mindre man kommer som tilgang fra 2. eller 1. division?
Hyldest til I.C. Ravn, Godtfred Brøchner og Søren Høegh anno 1917
Annonce