Snak

Mere indhold efter annoncen

Skive sælger anfører til Hobro

tors 31. jan 2013
Skive har valgt at sælge anfører Martin Thomsen til 1. divisionsrivalerne Hobro. Det var sidste chance, hvis vi skulle have penge for ham, lyder det.

Læs hele nyheden her
Tak for alt Thomsen, held og lykke hjemme i Hobro. Knæk og bræk!
[b]Stolt Scouser Skibonit[/b] Sympatiserer med Hibernian FC, UD Las Palmas, BVB Dortmund SIK 3-2 VFF: https://youtu.be/Gv2PsXr2j2A
Er Skive blevet lillebror til Hobro?
Om Barca-legenden Johan Cruyff: \"se mea en los pantalones cuando se enfrenta al Real Madrid\" - Diaz Vega
Af ren nysgerrighed, hvor meget kan man forvente at sådan en handel indbringer en 1. divisionsklub som Skive?
Det var så den omgang i 1 div.. Ja nu er vi lillebror.
Ikke at Thomsen har spillet super godt det sidste halve år, men når man bare sælger klubbens bedste spiller ude et reelt alternativ, tja så lugter det af 2 div! Og så endda til ens nærmeste rival ..
Øv
Øv.. Held og lykke til Thomsen, og tak for indsatsen og den evige fighter vilje!
Skive IK Real Madrid
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@bold.forside

Godt forsøgt men (igen) ved siden af...

Der er vel snare tale om at Hobro er ved at være "Skive light" for hvergang vi ophæver samarbejdet med en spiller så ender han i Hobro en måned senere... ;)

Martin Thomsen har, med tryk på "har", gennem årene været en meget bærende spiller men det er lidt pudsigt at det seneste år har Skive vundet langt flere kampe når han har været skadet eller i karantæne end når han har spillet for os så tror at begge parter har trængt til lidt luftforandring ellers har man heller ikke solgt ham, for med 6 måneders kontrakt tilbage giver han næppe ret mange penge i 1 div.
Og så er den gode Martin Thomsen altså også gået hen og blevet omkring de 30 år så dette kan sagtens vise sig at være rettidigt omhu fra Skive af. Tak for alt Martin.

Hobro synes jeg ligner mere en klub hvor der er panik før lukke tid, ny træner og 4-5 nye spiller på vinduets sidste dag. Aldrig et godt tegn at man skal skifte så voldsomt ud.
Glædelig Jul
Håber han kan lave en John Dyring!

Hobro synes jeg ligner mere en klub hvor der er panik før lukke tid, ny træner og 4-5 nye spiller på vinduets sidste dag. Aldrig et godt tegn at man skal skifte så voldsomt ud

Rolig nu! for Hobros vedkommende starter de først om knap 2 måneder grundet FC Fyns lukning. De har altså lang tid til at få spillet det her hold sammen. Træner skiftet skal også ses som rigtig positivt for Hobro, da den tidligere træner slet ikke var vellidt af spillerene.

Det her skal nok blive godt!
@bold.forside

Godt forsøgt men (igen) ved siden af...


To af dine med-fans virker opgivende, men så er det godt at du kan træde til. Måske var det ikke helt forkert, når Skive ikke længere kan holde på deres anfører overfor Hobro. Og Hobro er bygget på et hul (i dobbelt forstand), for dem som ikke kender det.
Om Barca-legenden Johan Cruyff: \"se mea en los pantalones cuando se enfrenta al Real Madrid\" - Diaz Vega
Martin Pedersen til Skive? Den synes jeg ikke, at have læst nogen steder. Går ud fra, at det er den tidligere Hobro- og AB-målmand der refereres til? Kan nogen bekræfte.
1891
Vil tro der er tale om Mads Pedersen, der er lejet i Midtjylland..
Annonce