Snak

Mere indhold efter annoncen

Skjærbæk viser A4-ark: Udbytte tages ikke fra FCK

lør 31. maj 2025

Hovedaktionæren i Parken Sport- & Entertainment Erik Skjærbæk afviser over for Berlingske, at de seneste års udbytte-millioner er taget fra FC Københavns indtjening. 



Læs hele nyheden her
Ja, det er nemlig logik, men det er der nok ikke mange fodboldfans som forstår.
De forstår jo heller ikke, at fodbolddelen FCK havde et minus på over 100 mio. kroner før transfer i 2024 på trods af CL-kvartfinale i foråret og Conference League gruppespil i efteråret. Hvis ikke de havde solgt Orri Oskarsson for 150 mio. kroner havde der ikke været et overskud. Så selvfølgelig må en aktionær trække udbytte ud af ejendomsdelen (Lalandia og tårnene) og sørge for der sælges spillere til at dække underskuddene, når buddet er godt nok.
Som storaktionær må han gøre, hvad han vil indenfor rammerne. Om man så bryder sig om, at en hovedaktionær ikke interesserer sig for fodbold, og forlader generalforsamlingen i utide, hvis han overhovedet deltager, er så en smagssag.
Nu er FCK bare en gren af PS&E, så hvor overskuddet bliver taget af er jo reelt ligemeget. Det giver må man give Skjærbæk ret i.
På den anden side, uden Lalandia var fck ikke der hvor de er i dag! Så på en eller anden måde hænger det jo sammen…
Bold. 100 millioner i minus på trods af cl og conference league.? Haha kom dummere. Tror du skal holde dig til håndbold.
FC København - Man Untied
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er også ordgejl af den lille rødmosset pejsepisser.

FCK købte jo Lalandia, netop for at støtte fodbold forretningen, ikke omvendt.
Så hvorend han tager pengene fra, forsvinder de.

Men da han er så pisse ligeglad med fodbold, og hans kolde hjerte kun banker hans egen pengetank, vil han aldrig se det som os.
Han er en igle, med formanden i lommen.
Hvor havde det været fedt, hvis sporten, klubben og de sportslige ambitioner var det der drev værket.
🇩🇰FCK
Vi har sgu aldrig været i kvartfinalen i Champions league.. desværre..det var en 1/8dels finale.. 😉
Det er helt vildt at så mange FCK fans ikke fatter det basale af virksomhedsdrift. Det er selvfølgeligt i orden ikke at kunne lide manden, men det er noget usagligt at påstå at det er bedre at pengene bare sidder og rådner i egenkapitalen som allerede er på 1 mia.+ kroner.

Så må de kære fans jo finde nogle argumenter hvorfor FCK skal investere 50 eller 100 mio. mere i truppen og sende det til bestyrelsen, når der ikke kan hentes flere penge i DK.
@Zinras
Invester i basale ting, som træningsfaciliteter, holde lidt længere på spillere mm. Gevinsten bliver jo voldsom, såfremt man får større succes. Og der er jo overskud til det. Det er jo også en del af arbejdet for aktionærerne:optimering.
Annonce