Snak

Mere indhold efter annoncen
Mon ikke han er Liverpoolmanager indenfor en kort årrække?
Vejle BK siden 1984
Cobban

Celtic har været dårlige end jer i år, så det er vel fortjent at I vinder
Om I har været godt spillende tør jeg ikke lige sige da jeg ikke ser alle jeres kampe, men mere stabile har I ihvertfald været og bedre til at omsætte chancer til mål, tror at vi var oppe på 30+ forsøg idag uden at score.

Men håber da at I har været godt spillende i år for så bliver der sværere for jer at lægge på til næste sæson *LOL*
Is it cold in his shadow?
Tager jeg fejl eller ?
Men stemte PL-/Liga-klubberne ikke om det og forslaget blev nedstemt, eller var PL-bestyrelsen der tog beslutningen?

Jeg ville syntes det i så fald skulle have været hele Storbritannien der skulle slås sammen, men gider eks Irerne det, da de så næppe nogensinde ville have en "Irsk" mester?

Personligt ville jeg mene en skandinavisk liga, eller den gamle ide omkring Beneluxlandene + de skandinaviske + vist Skotland, men ville have så meget mere relevans,- da det er nogenlunde ligeværdige fodboldnationer men igen ville de nationale ligaer måske lide kraftigt under sådan et koncept?
Medmindre man kunne spille begge dele?
Jeg ville syntes det i så fald skulle have været hele Storbritannien der skulle slås sammen, men gider eks Irerne det, da de så næppe nogensinde ville have en "Irsk" mester?


Irland er så heller ikke Storbritannien. Nordirland er men ja, de har næppe hold med potentiale til at blive konkurrencedygtige. Belfast kunne som sådan godt have et hold men det vil nok være nødvendigt med enten opbakning til en af byens klubber eller et decideret fælleshold og den slags er der ikke rigtig tradition for på de kanter.
Vejle BK siden 1984
Irland er så heller ikke Storbritannien. Nordirland er men ja,

Storbritannien er England, Wales og Skotland...
kan nogen fortælle om hvordan premiership er bygget op.
Der skal spilles 32 runder.
2 runder= 22 kampe
3 runder= 33 kampe
Jeg kan jo regne mig frem til at der må være 5 kampe udover de 32 da Celtic med uafgjort definitivt taber mesterskabet og det er vel 1 kamp mellem nr 1-6...men hvor kommer de 32 fra?
Rangers er bedst historisk set, selvom Celtic har hentet alvorligt ind i Rangers´ fravær. Indtil da var det ikke tæt-tæt, selvom det varierede meget fra år til år.

I år har været en magtdemonstration som jeg ikke husker at have set (det er sikkert sket op til flere gange før dog)...
Silkeborg IF
Annonce