FCN´s "højt besugne talentarbejde" er faktisk af nyere dato. Tilbage i 2008 lå FCN´s U-17 og U-19 hold ikke en gang i Ligaen el. divisionen. Og det var først fra 08/09 sæsonen at man fik etableret U-19 og U-17 hold der fik lov til at rykke op. Talentarbejdet har derfor faktisk kun kørt i professionelle rammer i 10 sæsoner, og det er jo begrænset hvor mange og hvilken kvalitet man kan producere på så kort tid.
FCN er dog den klub i DK der har leveret flest spillere til de danske divisioner. Antallet af spillere med en fortid i FCN´s ungdomsafdeling der nu spiller i de danske divisioner udgør således 48 ifølge den sidste optælling. Der skulle ikke være nogen andre klubber der blot kommer i nærheden af dette tal.
Den første årgang der slog igennem var faktisk U-19 holdet fra 10/11 hvor man rykkede 3 spillere op i 11/12 sæsonen. Det var faktisk lidt overraskende og en del før målsætningen og af denne årgang er stadig Okore (AaB) og Oguz han Aynaoglu (tyrkisk 1. div.) aktive.
Vi skal dog helt frem til sæsonen 13/14 hvor U-19 havde vundet mesterskabet før talentudviklingen slog igennem med Maxsø, Gregor. Derefter er det gået slag i slag med 14/15 med Ingvartsen, Marcondes, Runarsson. 15/16 med Mathias Jensen, Mini. 16/17 med Victor Nelsson, Vindahl. 17/18 med Kofoed, Mumin. 18/19 med Amon, Kudus, Damsgaard, A/S Olsen.
Af spillere der i denne korte periode er slået igennem i udlandet kan nævnes Maxsø (FC Zürich), David Jensen (Utrecht), Runarsson (Dijon), og derudover Lobotka der jo var blevet fundet for let i Jong Ajax, derefter havde spillet 1 år i Trencin før han kom til FCN. Altså 4 spillere på 3 år. Derudover bør man nok ikke afskrive Mathias Jensen, Marcondes, Ingvartsen endnu.
FCN sælger sine talenter i en meget ung alder og som regel efter kun ½ - 1½ god sæson, modsat f.eks. FCK der først sælger dem når de er etablerede Superligaprofiler der har shinet gennem flere sæsonen. Det giver spillerne fra FCK noget mere ballast at stå imod med og alt andet lige vil der på den baggrund være flere fra FCN der ikke slår igennem idet de kun er på talentniveau endnu. FCN ønsker at holde længere på spilleren og det burde alt-andet-lige give dem bedre chancer for at slå igennem i fremtiden.
Rigtigt at der kun er meget få der er slået igennem endnu, men det er altså også kun meget kort tid man har haft en nævneværdig ungdomsafdeling. Den første årgang der kom igennem efter planen var således i 13/14.
FCN vandt mesterskabet, på teknisk hurtig fodbold som man ikke var vant til i DK. Spillede man på samme måde i dag ville det formentlig ikke give samme resultater idet rigtig mange klubber har kopieret dele af det tekniske hurtige spil fra FCN og i dag står bedre rustet imod dette. Det er et FCN-bidrag til dansk fodbold.
FCN har også fået etableret en forretningsmodel hvor man præsterer overskud uden at deltage i europæisk fodbold. Hidtil har devisen været at man skulle investere sig til succes gennem indkøb af "frelsertyper". Her kopierer flere klubber i dag FCN-modellen.
Hvis man derudover ikke mener at en klub der i de sidste 9 ud af 10 år har ligget i den bedste halvdel af Superligaen, har vundet guld, sølv, bronze og før det to pokaltitler, og er den største leverandør af spillere til ungdomslandsholdene INTET har bidraget med til dansk fodbold - ja, så er man idiot.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme"
Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.