Snak

Mere indhold efter annoncen

Skov Olsen har fået råd af Laudrup: Stort pres i Rangers

søn 18. jan 14:14

Andreas Skov Olsen afslører, at han talte med Brian Laudrup inden skiftet til Rangers, hvor der venter danskeren et stort pres.



Læs hele nyheden her
Hmmmmm - synes ikke han har vist han er i stand til at håndtere et stort pres, og tror næppe han vil gøre det i Skotland heller. Hvis han skulle lykkes må det bl.a. være pga. det lave niveau den skotske liga har, og et niveau der er adskillige niveauer under den tyske bundesliga hvor han heller ikke lykkedes med noget overhovedet. Man får nogen gange den tanke at når såkaldt store danske talenter ikke lykkes i udlandet er det fordi de herhjemme ikke er vant til at møde modstand og udfordringer, og så kan de ikke klare mosten når de kommer ud!
Man får nogen gange den tanke at når såkaldt store danske talenter ikke lykkes i udlandet er det fordi de herhjemme ikke er vant til at møde modstand og udfordringer, og så kan de ikke klare mosten når de kommer ud!


Jeg forstår ikke den her hang til at tegne et billede af danske talenter, som værende særligt følsomme overfor udfordringer i udlandet. Der er massevis af eksempler på det modsatte. At nogle ikke klare den kan skyldes et væld af forskellige årsager, men intet indikerer, at det skulle være et generelt problem.

I Skov Olsens tilfælde skal det også bemærkes, at han i høj grad lykkedes i Club Brugge efter et mislykket ophold i Bologna. Så han har da vist, at han godt kan rejse sig fra modgang. Og måske passer hans niveau bare mere til den europæiske subtop, hvor klubber som både Brugge og Rangers hører til. Store klubber i mindre ligaer, hvor han kan være en stjerne. Det er der intet galt i.
Svært at forestille sig han kan klare mosten i den hårde skotske liga hvor der bliver tacklet igennem. Et ellers kæmpe talent i FCN tiden og han gjorde det fint i Brugge og i starten på landsholdet. Hvad pokker er der gået galt når han ikke kan gøre sig på et så ringe hold som Wolfsburg, kan han kun fungere i et beskyttet miljø?
Anser du Brugge for at være et beskyttet miljø?
Rangers spiller i ren mickie mouse liga!

Men måske passende niveau for ASO som er en udmærket spiller som toppede tidligt i hans karriere.

Andy fungerer bedst på hold som gerne vil være dominante som f.eks. FCN og Brugge. Jeg kan ikke forestille mig andet end at Andy bliver succesfuld i Rangers hvis han undgår skader og sådan nogle ting.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Annonce