Snak

Mere indhold efter annoncen
"Hvad med Brøndby" er ikke FCK format (efter min mening).


Det har du faktisk helt ret i. Men Thorup havde heller ikke FCK format. Han var mega fejlcastet og på ingen måde klar eller vant til at være i en storklub.
Det har du faktisk helt ret i. Men Thorup havde heller ikke FCK format. Han var mega fejlcastet og på ingen måde klar eller vant til at være i en storklub.


Det så meget sigende at man skal langt tilbage til en mand der blev fyret - formentlig bla fordi han ikke passede ind i FCK profilen.
If you know, you know.
Ja lad os da gå tilbage til en model, hvor vi i den sidste 1/3 af turneringen har kampe uden betydning... Den nye struktur er en gave.


Man spiller for ikke at rykke ned, det må være bonus nok. Det er en gigantisk skandale, at nummer 7 kan ende i EL mens 3 pladsen “kan” give ECL.
FCK må da komme med al den kritik, de vil, det skal bare ske professionelt og i følge de aftaler, der er lavet.

Naturligvis skal man beskytte det produkt, de er en del af af og er afhængige af.

Derfor skulle FCK´s "kritik" komme på møder i divisionsforeningen.

Og så er det jo ikke kritik, men et partsindlæng fra FCK´s side.

FCK udtaler sig som om, at deres synspunkt er det bedste for alle, og at Danmarks rangering i UEFA er den eneste målestok.


Jeg vil gerne forsøge, at have en oprigtig diskussion med dig Stenhård.

Så prøv lige at læs det igennem, jeg skriver, og lad være med at se det som et angreb.

Den måde Neestrup har kommunikeret på i de to tilfælde. Slipper han ikke afsted med det fordi han er Neestrup? Kunne Jess Thorup sige de ting uden at have modtaget en hel anden kritik?

For mig handler det ikke om manden, Thorup og Neestrup, men bolden i form af deres udtalelser. Throup var bagud på point fra dag et, og derfor havde han et andet råderum.

Det gør, i min optik, bare ikke at Neestrups udtalelser i disse tilfælde passer til FCKs image.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det virker som en helt skør overreaktion at udstede den bøde, især fordi den eneste konsekvens er at det emne man åbenbart ikke må diskutere nu igen bliver diskuteret :)

Der må være en mere meningsfuld præmie man kan give #7. Om det så er præmiepenge eller måske at springe 1-2 runder over af næste sæsons pokal ved jeg ikke.

Men at sende #7 ud i Europa er helt skørt for den danske lande koefficient + absurd uretfærdigt.
Det er muligt, at FCK kun var fire point fra et dansk mesterskab i sidste sæson. Måske har man allerede glemt, at man var endnu tættere på en fjerdeplads uden mulighed for at kvalificere sig til noget som helst europæisk...

To gange er det sket, at syvendepladsen har sikret sig adgang til Europa. Viborg, der slog AaB i ´22 og FCM, der slog Viborg året efter. Rent sportsligt har der vel ikke været noget at udsætte på, at Viborg (med fire sejre samt en absolut godkendt indsats mod West Ham) spillede i CL på bekostning af AaB. At FCM så sæsonen efter - på bekostning af Viborg - repræsenterede Danmark, kunne ingen vel indvende noget imod (var det ikke i den sæson FCM havde et fint run i Europa og blandt andet slog Lazio?).

Hvis playoff-kampen er ulækker, hvordan karakteriserer man så i FCK opgørene i Conference League, der lige netop sikrede FCK adgang til gruppespil på europæisk tredje klasse?

Masser af klubber i Danmark spiller sæson efter sæson et hav af ulækre kampe. De lever med det.

Et muligt scenarie:
FCK har floppet fælt i Superligaen og europæisk deltagelse afhænger nu af succes i pokalturneringen. Tænk, hvis FCK skulle møde Esbjerg (eller Næsby for den sags skyld) i årets pokalfinale.

Alt afhænger nu af en eneste kamp! Og bolden er rund!

En top-ulækker pokalfinale skal spilles Kristi Himmelfartsdag.

Eller hvordan? Vil FCK´erne - og andre - da gå linen ud og kræve pokalturneringen afskaffet, fordi et hold fra divisionerne kan løbe med pokal og europæisk deltagelse?

Spørger bare.
Man kan sagtens diskutere om 7. pladsen skal have fem millioner i stedet for chancen for europæisk fodbold. Man skal bare huske at de penge skal tages fra TV-pengene som i forvejen bliver mindre pga. den manglende playoff kamp om europæisk fodbold.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Jeg synes bare FCK er for store til at lave den slags kommunikation. Du mener noget andet, og vi behøver heldigvis ikke at være enig


Du sidder og påstår man ikke kan tage FCK seriøst på baggrund af de skulle have råbt op nogen før... Når Ståle så har været ude med riven i 2018, altså på andet år vi havde slutspil, så giver det jo ikke mening det du skriver, når FCK jo rent faktisk var en af de første ..

Specielt ikke når man ligger oveni at den eneste måde Neestrup jo har haft mulighed for at snakke om har været hvis han selv ringede pressen op... Så hvilket tidspunkt skulle Neestrup de seneste 2 år havde udtryk sig i tide, for ikke at fremstå ynkeligt..?

Jeg ser mere FCK som en klub der siger, ja vi spillede en lidt skuffende sæson, nu går vi ud og sætter tingene på plads i parken, bum.


Fuldstændig underordnet hvorledes du ser FCK, dette turnering format giver absolut ingen mening...

Når dette års sølvmedalje vinderene ikke engang var gode nok til at kvalificere sig til den laveste turnering, er det sgu da en uambitiøs selvmords mission at sende nummer 7 i rækken ud for at kvalificere... Endda på baggrund af resultater man har fået i nedryknings spillet imod langt ringere modstandere..
FC København. Siden 1993.. Man U siden 1986 Landsholdet, DBU og MO boykottet siden 2007 Ståle skulle aldrig have været fyret 2020 Rooney skyder lige godt med begge ben, nok bedst med højre... Citat John Faxe Jensen...
Hvad med forrige år Mikkellund?

Jeg brugte den fra sidste år som et eksempel på, at det ikke altid er sådan, at man fratager dem i kvalifikationsspillet en realistisk chance for at opnå 3.-pladsen på normal vis.
De øvrige sæsoner har der været følgende afstand fra 7. - 3. pladsen efter grundspillet:
22/23: 8
21/22: 13
20/21: 10
19/20: 8 (14 hold)

Hvorfor er det mere fair, at et hold i kvalifikationsspillet med 13 point op til en europæisk plads, kan få en playoff-kamp mod 3´eren, når et andet hold i mesterskabsspillet med 13 point op, skal kæmpe på "normale" vilkår?
Fast inventar på Sektion 12. Loyal støtte af Spurs siden 1981.
Annonce