Snak

Mere indhold efter annoncen

Skuffet Vejle-træner: Nederlaget er min fejl

tirs 9. jun 2020

Constantin Galca over for vafo.dk tager ansvaret for Vejles energiforladte 1-2-nederlag mod Skive. 



Læs hele nyheden her
Jeg er Galca-fan. Han har boller til at give spillerne lidt læ for kritikken som uvægerligt vil komme efter sådan et pinligt nederlag. Dét burde motivere truppen til føle ekstra loyalitet og ønske at levere, og at køre Kolding midtover i weekenden.
ALTID Vejle Boldklub. Husker storheden. ALTID Barcelona. Kaerlighed til spillet i hver kamp. Landsholdet kun paa DR1. Boykot DBU og FIFA indtil korruptionen er væk. Officielt fodbold-ID til ALLE der vil på stadion. Boykot VM. Nej til pyro.
Vi manglede i den grad Allan Sousa til at skabe boget i kampen og give os sejren. Kjartan er helt væk. Vi spillede derudover meget langsomt og stationært. Og enig i, at Galca bærer en del af skylden i dag, men sådan er fodboldkampe også.
Galca kan i hvert fald ikke frasige sig et ansvar for nederlaget, for det, hans hold leverede i aften, var langt under det niveau, vi kan forvente. Ændringerne fra bænken havde desværre ingen effekt på præstationen. Både Galca og holdet virkede underligt handlingslammede, efter Skive kom på 2-0.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
100% Galca nederlag. Nonchalant indstilling med 5 nye. Denne kamp var ligeså vigtig som når man møder Fredericia el. Viborg.
Det er vist ikke kun spillerne der tror de allerede er oppe - det gælder vist også Galca.
Efter i morgen er der kun 7 point forspring og 30 at spille om.
Typisk Vejle syndrom desværre.
Med det spil VB har vist efter corona pausen, bliver det meget meget svært.
Øv også.... nu håbede man ellers lige på en sæson i suppen igen.
Vejle Boldklub supporter.. husker stadig 1984 ;-)
Nørreskoven

Fedt du kan se ind i fremtiden. Stik mig lige lotto tallene til weekenden samtidig.

Fatter i øvrigt hat af Kjartan Finbogason fik så lang snor i kampen og der ikke blev skiftet ud noget før Forstår heller ikke Mølgaard måtte ud i pausen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er heller ikke let når MOM fra sidste kamp ikke kan ramme noget som helst og Kjartan spiller lige så ringe.

Jovist dommeren var ikke med os, men attituden og tempoet skal hverken træner eller dommeren komme med, det skal spillerne.

Hvis spillet ikke fungerer, så må man blive primitiv og smide lange bolde ind i feltet uanset hvor på banen man befinder sig, men det skete næsten ikke. Ikke engang i de sidste 5 min. var vi aggressive.

Lad os håbe at det var et wake up call for ALLE også Galca.

PS. Jeg fatter ikke at der allerede tænkes på weekendens kamp før gårsdagens kamp. Stil nu det bedste hold til hver kamp og begynd så efterfølgende at kigge på den næste. Vi manglede Kjartan mod Frede, hvilket mange jamrede over, men det gik da meget godt der var både 3 point og spænding :-)

Jeg er optimist, men udsigten og bekymringen for kun at være 4 pinde foran når ugen er omme lurer :-(
4 point i de tre første kampe er lidt bekymrende
VB og Bayern
Som Viborg-tilhænger kan man da godt sidde og ærgre sig over, at genoptagssæsonens to første kampe mod oprykkerne kun har givet ét point, når Vejle også fedter rundt. Dog er sandheden, at Vejle har fortjent oprykningen 100%. Særligt på banen med to indbyrdes sejre og spillemæssig stabilitet, men selvfølgelig også uden for banen organisatorisk og rekrutterings- og trupmæssigt. Mon ikke, VB klarer den.
Nørreskoven

Nej Skive kampen er ikke lige så vigtig som Fredericia og Viborg kampene.
Vinder Viborg og Fredericia deres kamp fører vi med 7.

Havde vi tabt til Fredericia og vundet over Skive havde forspringet til Fredericia kun været 4 point forudsat Fredericia vinder deres næste.

Skal man tabe er det bare bedre at tabe til bundholdene.

Vi må også bare erkende at mål ændre kampe og med specielt 0-1 målet bliver det bare en anden kamp og når VB så rammer en dag hvor skarpheden ikke er prangende ja så sker den slags.

Jeg tror på revanche mod Kolding.
@VBK - Leeds
Mener naturligvis at man skal tage kampene mod bundholdene lige så seriøst som mod topholdene.
Galcas opstilling indikerede at han forventede at kunne slå Skive så let som ingenting. Det kan man ikke i Nordic Bet ligaen.
Kolding er pt rigtig godt kørende og derfor stor risiko for 4 point forspring efter weekenden.
Så havde en sejr i går været endnu vigtigere..

@Bruger1711823
Jeg har 7 lotto tal klar - men dem holder jeg naturligvis for mig selv;-)
Vejle Boldklub supporter.. husker stadig 1984 ;-)
Annonce