Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis vi skal til at tag udgangspunkt i “hensigter” og “følelser” i stedet for den aktuelle regel- så er fodboldloven fuldstændig ligegyldig.

Det er netop pointen, at en spiller kun skaber en “ny spilsituation”, hvis han har kontrol over bolden. Reglerne præciserer: “Forsætligt spiller bolden betyder, at spilleren har kontrol over bolden og mulighed for at spille en medspiller, bevare bolden eller sparke/heade den væk.” Hvis han prøver at tæmme den, men fejler, så har han aldrig haft den kontro, og så er det ikke en ny spilsituation.

Hvordan kan folk seriøst ikke læse regler?
Det frispark og kort Binks får forstår jeg heller ikke. Benet er ikke over hoften, men Ganaus har hovedet meget langt nede.

Og hvis han sparker ham bevidst i hovedet, så er det jo direkte rødt. Sløjt
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
fkfk: Læs nu videre i selv samme paragraf du refererer til....
Udspillet 💛💙
Av av av av hvor det dog sejler i det forsvar.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hold op hvor er OB også ringe.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Ambæk er da ved at spille sig på den top. Meget bedre i sammenspillet, hurtig og gode spark når han får muligheden.
Læs videre? Du burde selv læse videre, der står sort på hvidt, at uden kontrol er det ikke forsætligt spil. Han kikser nedtagningen, ergo offside. Simpelt
Ja sådan kan man se forskelligt på det. Jeg synes det var et klassemål, du synes det var elendigt forsvaret.
De følgende kriterier skal tages i betragtning, ved vurderingen af, om spilleren har kontrol over bolden, og som følge heraf kan betragtes som have ”spillet bolden forsætligt”:
• Bolden kom fra lang afstand, og spilleren kunne følge den hele vejen
• Det var ikke en hurtig bold
• Retningen for bolden var ikke uventet
• Spilleren havde tid til at koordinere sine kropsbevægelser. Det handler ikke om en refleks eller instinktiv handling, eller en bevægelse der medfører en begrænset berøring/kontrol af bolden
• En bold på jorden er lettere at spille end en bold i luften.
Annonce