Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er fordi disciplinærudvalget har slagside og det påvirker dommerne til at dømme til fordel for nogle.
Vildt der ikke er straffe ..
Nu er jeg rimeligt sikker på at armen er uden for feltet = VAR har intet med den beslutning at gøre = Dommerens dom står.
Der blev Brøndby godt nok snydt for et klart straffe!
Vi skal væk fra den slags straffespark i fodbold. Det kan godt være, at man med udgangspunkt i dommerloven kan eller bør dømme straffespark, men det er i en fuldstændig ufarlig situation, det er ubevidst og Herning-spilleren går fremad. BIF fratages ikke en chance eller bolden, der stadig lander for fødderne af en BIF-spiller.

Kan der dømmes straffespark? Ja. Bør der dømmes straffespark? Nej
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig, Gung Ho.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Enig Gung
Manchester United OG OB 4Ever. Resultaterne er måske svingende, opbakningen og kærligheden er evig !
Jeg går gerne med på præmissen om at de tilfældige hands-straffe skal væk, men så skal der simpelthen være en klar linje i hele ligaen.
Enig, Rodrygooooooo.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Som f.eks. kun dømmes, hvis armen bliver brugt til at blokere skud med retning mod mål, eller det er bevidst at man stopper et indlæg med armen. Det ville jeg have det helt fint med.
Annonce