Snak

Mere indhold efter annoncen
Birk = ud
Thomasberg til Randers
Kent Nielsen til bif
Rasmus Bertelsen ’til sif
………….???
Jeg er ikke den største fan af Thomas Thomasbergs spillestil, men må sgu indrømme de billeder rører mig. En mand der har lagt en 100% dedikeret indsats i flere år, og helt til det allersidste. Takken er en fyreseddel. Topfodbold er til tider hårdt og kynisk.
Birk = ud
Thomasberg til Randers
Kent Nielsen til bif
Rasmus Bertelsen ’til sif
………….???


Spændende tanker.
Ikke utænkeligt med Thomasberg til Randers (surt for Berthelsen han takkede nej til det britiske eventyr).
Hvis Kent forlader SIF, så tror jeg mere på at afløseren bliver Michael Hansen fra Fredericia. Og så tror jeg for øvrigt ikke Kent er frisk på endnu en omgang BIF. De får nok en udlænding.
Kunne ikke være en mere passende Thomasberg-exit. Typisk for hans tid i klubben at holdet ikke udnytter chancerne, mens de sidder på kampen, ikke magter at holde føringen og dermed igen igen igen pisser point væk. Det fortsætter sæson efter sæson.

3-1 til FCM. Nr to I Superligaen. EL gruppespil for andet år i træk. Ubesejret i 18 superligakampe i træk. Ja godt FCM fik fyret Thomasberg…🙄


I dag blev det så til 3 point - indrømmet! Men det imponerer mig ikke, at de ligger nr. to i Superligaen. 3-3 mod begge oprykkere, herunder foran hjemme 3-1 mod Fredericia. FCK får lov at blive mestre sidste år med lave 63 point. De bør med deres budget have ambitioner om at være mere dominerende i kampene (og her taler jeg ikke om boldbesiddelse eller spillestil, men om at gøre flere kampe mindre spændende og lukke dem tidligere). Jeg kan fint forholde mig til det ambitionsniveau, der ligger bag trænerskiftet. At det så er en ubarmhjertig verden at være ansat i, og at det fremtsår utaknemmeligt, det er en anden sag.
I dag blev det så til 3 point - indrømmet! Men det imponerer mig ikke, at de ligger nr. to i Superligaen. 3-3 mod begge oprykkere, herunder foran hjemme 3-1 mod Fredericia.

Og man var ikke sikker på sejren i dag, hvis man havde spillet med 10 mand, og det var vel nederlag mod Fredericia hvis dommeren, som i dag, ikke havde dummet sig? Så jeg forstår!
Annonce