Snak

Mere indhold efter annoncen
Men nu er diskussionen ikke blot om han struggler eller ikke. Men om han vil dominere i Spanien. Og han har trods alt endnu ikke præsteret i La Liga endnu. Selvom der selvfølgelig stadig er tid. Er dog skeptisk om han som spillertype passer i Spanien. Og det ændre en enkelt god kamp ikke på. Men tiden må jo vise
Rashford har spillet 1,5 kamp i La Liga. Ro på.
Dermed ikke uenig i, at Rashford så dårlig ud indtil det første mål.
"The great fallacy is that the game is first and last about winning. It is nothing of the kind. The game is about glory, it is about doing things in style and with a flourish, about beating the other lot, not waiting for them to die of boredom"
Han har fået spilletid i 4 kampe. En blev han skiftet ud i pausen, en fik han 68 minutter og 2 blev han skiftet ind i anden halvleg.
Det har ikke været prangende, mildest talt.

Det er selvfølglig alt for tidligt at konkludere noget. Både på baggrund af hans dårlige liga præstationer og hans 2 afgørende mål mod Newcastle. Virker bare ikke til, at La Liga passer til ham. Det betyder dog ikke, at han ikke kommer til at spille nogle gode kampe. Og hvis han kan være afgørende i 5-6 kampe, så er det jo sådan set fint nok, da han ikke er hentet til startopstillingen.
Har dog mine tvivl om hans tekniske niveau er god nok til La Liga
Hvis man rent faktisk så kampen så var Rashfort ikke synderligt imponerende. Han laver så mål. Det sidste er ganske godt sat ind. Udover de to mål, så vigtigt og essentielt det nu engang er, så spillede han noget middelmådigt.
If it aint Newcastle, it aint worth shite
Annonce