Snak

Mere indhold efter annoncen
Så sikker en bedrift på et stadion alle andre hold Max får 1 point på💪🏼
Håber bare Fck ikke vinder mesterskabet i morgen, de skal tage point fra FCN. Vigtig for 4 pladsen
Selvfølgelig vil Brøndby da helst slå FCM imorgen, men HVIS stillingen er 0-1 efter 75 minutter så bliver det vigtigere for Brøndby at FCM ikke scorer flere mål. Fodbold er mere end romantik, der er også noget matematik inde i billedet.
@jowhansen
Man ka igs vende den rundt og sige at bif ka satse ved den stilling, fordi de ka lukke 2 mål mer ind uden at miste sin placering
Alle mand på Brøndby stadion og fejre et mesterskab !
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jo jo, der er selvfølgelig noget matematik i fodbold – men man kan ikke bare lægge en strategi om at "holde" et 1-0-resultat, fordi det ser pænt ud i stillingen. Det er stadig en fodboldkamp, hvor modstanderen også spiller med.

Selv hvis man fører 2-0 og tænker "det er nok", så er det ikke, som om man bare kan sige til Randers, at de ikke må score. Der skal kun et enkelt kollaps til, et dumt rødt kort eller et straffespark – og så kan det hele vende.

Og hvis det ender med, at guldet afgøres på målscore, så kan man stå og ærgre sig over, at man ikke gik efter at score 3 eller 4, når man havde muligheden. Fodbold handler også om at tage chancer, når man har overtaget – ikke kun om at kontrollere risikoen.
1: FC København 2: Ronaldo / Messi 3: Real Madrid
@Mm2002
Og du mener ikke at Brøndby skulle satse mere hvis kampen i Randers endte 0-1?
@KB87 At tænke sig, fodboldhold har spillet på resultater de sidste 100 år.
0 - 4 er resultatet
selv i Randers
én runde tilbage
Du lyder som en FIFA-spiller, der tror man kan sætte sværhedsgraden til "easy" og så bare holde bolden i egne rækker resten af kampen.

Virkeligheden er bare lidt mindre forudsigelig end karrieretilstand mod AI
1: FC København 2: Ronaldo / Messi 3: Real Madrid
Annonce