Snak

Mere indhold efter annoncen

Smidt af holdet: FCM-raket sov over sig

fre 31. jan 2025

Thomas Thomasberg fortæller, at Edward Chilufya ikke var med mod Fenerbahce, fordi offensivspilleren sov over sig dagen før kampen.



Læs hele nyheden her
Rygter vil vide at han havde siddet hele aftenen og natten før og set videoer med Fenerbahces forsvarsspillere for at være bedst muligt forberedt.

Det havde drænet hans telefon for strøm, og da han har iPhone med de gamle lightning kabler, havde telefonen ikke ladt op henover natten selvom kablet sad i. Derfor vækkede alarmen ham ikke næste morgen.

Det kostede ham en Europa League kamp, en bad standing hos ThomThom, og hvis lige hans specifikke skills lige havde manglet undervejs i kampen – ja så potentielt hele klubbens avancement, og xx antal millioner i banken.
Det bliver nødt til at være sådan.

Ferguson smed også Keane, Stam, Beckham osv ud af truppen da de brød sig på hans kodex.

Og en fair straf for at opretholde deciplin i truppen, er at sidde kampen over.
Fodbolddommer – åben for saglig diskussion af fodboldloven. Selvom jeg holder med Real Madrid, forholder jeg mig altid objektivt. Cristiano Ronaldo er stadig min nr 1.
Sov godt, Chilufya!
FCM 🥇🏆👑
Gab for en ledelsesstil.
Jeg var i byen og kom for sent. Straf.
Telefonen løb tør eller stod på weekend og det er første gang. So what.
Havde hellere set denne konsekvens ved pyro og hætter på stadion.
Det gavner da ikke hverken hold eller spiller. Tysk ledelsesstil og mangel på fornemmelsen for at være en stærk leder.
Det er egentlig en underlig straf, som jo ikke gavner nogen. I forhold til andre arbejdspladser, forestiller man sig jo, at fodboldspillere er børn, der ikke har lært ansvarlighed og derfor skal sidde i skammekrogen og tænke over tingene.
Bevares, jeg bliver da ikke populær på min arbejdsplads, hvis jeg sover over mig, men udover det er dagen jo, som den plejer og jeg bliver jo ikke bare sat på en stol og kigger på til dagen er ovre, som straf.
Hehe, jeg har også leget med tanken om at jeg på mit arbejde blev bedt om at holde en dag fri, fordi jeg den foregående dag kom for sent.

Haha, ja tak.
Annonce