Hvis man er vaccineret, og dermed beskyttet mod alvorlig sygdom, hvorfor har man så travlt med at andre skal vaccineres? Jeg forstår det ikke.
Jo flere der er vaccineret jo større sansynlighed for at Corona bliver udryddet. Ligesom alle de andre sygdomme man har og fartsat vaccinerer mod.
Folk der sammenligner kopper og Corona skal finde nye argumenter. Kopper er langt farligere end Corona.
Egentlig ikke. Selvom kopper er langt farligere, så er corona fortsat en farlig virus for mange, og vi har allerede set, hvordan pandemien har påvirket verdenssamfundet over de seneste 18 måneder. Hvorfor vil man dog holde liv i den virus, ved ikke aktivt at være med til at bremse smitten. Skal vi også stoppe med at vaccinere børn mod de værste sygdomme? Stod det til mig, så skulle forældre passe deres børn hjemme, hvis de aktivt fravælger at vaccinere deres børn - med mindre en der foreligger en medicinsk grund til at barnet ikke kan tåle en vaccination.
NP er Suppens bedste 6'er!
