Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er egentlig ikke uenig i at Ståle tales op. Når det er sagt er jeg ikke i tvivl om at han er en dygtig træner. Jeg er bare af den opfattelse at FCK ikke behøver ligaens bedste træner for at blive mester, med tanke på at FCK bruger langt flere penge på sin spillertrup end nogen anden dansk klub.

En dårlig træner ville dog aldrig have bragt FCK hen hvor de er nu. Man behøver ikke se længere end FCM og Sønderjyske for at se hvilken forskel et trænerskifte har gjort.
Jeg er bare af den opfattelse at FCK ikke behøver ligaens bedste træner for at blive mester, med tanke på at FCK bruger langt flere penge på sin spillertrup end nogen anden dansk klub.

En dårlig træner ville dog aldrig have bragt FCK hen hvor de er nu


Tror jeg de fleste kan blive enige om.
Det er jo ikke det at Ståle har vundet DM der gør hans image. Det er hans Europæiske resultater og elementer af den måde han har håndteret ligaen på.
Selv Hans Bjergs bedstemor ville sikkert kunne overtage holdet og gøre dem til mestre til sommer, men få ville kunne sikre Europæiske resultater som Ståles eller et forår som i 2015 under de omstændigheder.

Om der findes andre nuværende superligatrænere der kunne udvikle sig til at levere det samme under samme betingelser kan vi ikke vide. Lige nu får Ståle fordel af han har midlerne til at gøre mere end de andre, mens han imagemæssigt ligger under for at nogle mener penge gør det alene.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Det er ret tydeligt at din iver efter at tale Ståle ned, er væsentlig større end andres er for at tale ham op.
Bliver sjovt at se om du på et tidspunkt hopper med i det store kor af blågule, der er helt sikre på at FCK brænder sammen når han på et tidspunkt forsvinder.


Du har jo ikke fattet en skid. Jeg går ikke efter Ståle Solbakken. Jeg kan ikke vurdere om han er en dygtig træner eller ej. Men hans historik afslører at har han en trup på niveau med andre hold i ligaen som f.eks. hos Wolverhampton så gør han ikke en forskel som træner.

Hos FCK har han alle fordelene. Om Ståle Solbakken er træner hos FCK eller det er en anden så har træneren stadig en fordel i at have den bedste økonomi.

Var Michael Laudrup træner for FCK og han blev talt op til at være en verdensklassetræner ville min holdning være den samme. Hvilken træner vile ikke have succes med de muligheder?

Du har jo ikke fattet en skid.


Nånå, men du gjorde det altså igen, altså beviste hvor vild din iver er for at tale Ståle ned.
Det er jo ikke fordi du har tung argumentation bag. Når det er tilfældet ved man jo godt at det er manden, ikke bolden, du går efter.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Soccer

Hvor vil du hen med den der trolle sang, altså du være på nr 1000000 der synger den sang om Ståle og hans tyske og engelske eventyr??

Den holder jo ikke helt når kun et hold har fået fuldt hus i i to opgør, når de har mødt fck i chl, og han rykkede op og blev nr 3 sammen med HamKam inden Fck hapsede ham....
FC København. Siden 1993.. Man U siden 1986 Landsholdet, DBU og MO boykottet siden 2007 Ståle skulle aldrig have været fyret 2020 Rooney skyder lige godt med begge ben, nok bedst med højre... Citat John Faxe Jensen...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
BB - tak for din tilbagemelding. Dit svar bekræftede min formodning. Fortsat god aften.
lottomunken - jeg kender ikke Hamkan (eller norsk fodbold). Jeg kender heller ikke Ståle Solbakken eller hans trænerevne.

Men min påstand er: har man en økonomisk fordel er det indlysende at man også kan samle den bedste trup og dermed vinde mesterskaber.

Det er jo ikke raketvidenskab. Real Madrid og FC Barcelona har den bedste økonomi i Spanien, de spiller om mesterskabet hvert år.
Bayern München har den bedste økonomi i Tyskland - derfor vinder de ofte mesterskabet.

I Danmark har FCK den bedste økonomi - derfor vinder de ofte mesterskabet. I år mere klart end nogensinde.

BB mener jeg angriber træneren. Nej, jeg siger bare at med de odds ville enhver nogenlunde dygtig træner bringe holdet frem til mesterskabet.

Tilbage til Hamkam - som sagt kender jeg ikke klubben. Måske gjorde Ståle det rigtig godt i Hamkam. Det vil jeg ikke anfægte. Om det er hans evner vil jeg heller ikke anfægte. Du skriver Hamkam blev nr. 3. Vi har før set andre hold mod alle odds gøre det godt, men ikke kontinuerligt.
Jeg mangler Ståle mod alle odds bringer et hold frem OG HOLDER DEM FREMME!

Det kunne han få mulighed for med det norske landshold.
Nej, jeg siger bare at med de odds ville enhver nogenlunde dygtig træner bringe holdet frem til mesterskabet.


Yes, det er bare det du siger....
Det er jo helt vanvittigt hvordan Ståle Solbakken tales op.
Der er tale om en træner der i Køln og Wolverhampton floppede totalt. Kun i FCK har han haft succes. Og det kun på grund af en økonomisk fordel i forhold til andre klubber.

Det er bare det du siger....
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
BB - for lige at komme et skridt videre. Fortæl hvorfor du synes Ståle Solbakken er en verdensklassetræner.
BB - for lige at komme et skridt videre. Fortæl hvorfor du synes Ståle Solbakken er en verdensklassetræner.


Fint, jeg vil mægtigt gerne være med til at tage denne debat videre fra trollingen.

Først, så lad os da lige starte med at sætte banen. Ingen andre end dig bruger ord som verdensklasse om Ståle, heller ikke jeg. Så jeg vil nøjes med at forholde mig til hvorfor jeg syntes han er utrolig dygtig.

Han har i FCK af flere omgange formået at skabe et hold der ikke bare vinder titler og doubles i rigt omfang. Han har skabt et hold der gør meget mere end man kan forvente og håbe på i Europa - faktisk viser han med FCK i Europa netop at han kan få et hold til at præstere over budget. Tror det var det du efterlyste og ville have ham til Norge og gøre.

Han har i FCK både vist evnent til at opbygge et hold, at sikre et hold får resultater i en periode hvor de er ramt på en måde hvor de ikke burde få resultater (foråret 2015, en af hans flotteste bedrifter) og hvordan han kan holde motivationen oppe på et hold der nemt kunne tænkes at tage en slapper - her tænker jeg eksempelvis på FCK i dette efterår, hvor de har haft CL og ikke haft den store modstand i ligaen, alligevel har de ikke dummet sig for alvor og er ubesejret. Det er flot.

Så jeg syntes på mange måder han har vist gang på gang at han er en utrolig dygtig træner på mange områder. Dygtig som i meget mere end bare at vinde mesterskaber fordi han har de bedste spillere.
Det fortjener massere af respekt. Det burde der ikke være to meninger om.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Annonce