Snak

Mere indhold efter annoncen

Solbakken udskyder Boilesen-comeback

ons 27. maj 2020

Ståle Solbakken forventer ikke, at han får Nicolai Boilesen i kamp i denne sæson, selv om forsvareren selv har talt i lovende vendinger om sin retur.



Læs hele nyheden her
Præstationsmæssigt tror jeg denne krise, kan komme FCK en lille smule til gode... Deres store problem har i en årrække været, at motivere sine udenlandske spillere, til at være dominerende og yde 100%, på en lortebane i Hobro etc. foran sølle 2-3000 mennesker... Spillerne har formegentlig en anden sult nu, samtidig med de alle må indfinde sig med, at der er ingen eller få tilstede på stadion...
"Et lille indgreb" til Wind. Vildt så meget der egentlig opereres i sportsverdenen ifht den gængse ortopædkirurgiske verden. Kan godt tvivle på evidens for gavn..
Dedikeret fan af: OB Newcastle \\\"I´ve never heard noise in my life as when Newcastle United scored. This place is unbelievable\\\" - Petr Cech.
BedreEndBeckman

Tror nu ikke FCK har mere sult nu end de andre. Hvorfor skulle de have det.
FCM tabte i Europa sidste sommer og har arbejdet næsten en hel sæson på et mål; mesterskabet. De står med det mere eller mindre i hånden. De skal bare ikke fucke op. Motiverende.

FCK fuckede up da de kom ud af vinterhi. Så nu har de en marginal mulighed for et mesterskab og en rigtig god mulighed for gå videre i Europa. Tror det er oplagt hvor motivationen ligger.
Det kan naturligvis vende hvis FCM skulle lave et fuck up og der kom lys for enden. Men indtil da virker ligaen mest bare som noget der skal overstås før en ny sæson begynder.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
MartinHerold
Jeg har ingen forudsætninger for at vide det, men jeg går ud fra at der er en vis evidens for at det virker. Grunden til at du ikke ser det så ivrigt gjort på os alm. dødelige, er nok primært at den slags koster penge og kapacitet. Så er det nemmere at sige til Hr Jensen at han skal holde sig i ro i 6 uger, i stedet for at operere ham, selvom han så måske kunne være klar på 3 uger
Med Ståles udtalelse om Boilesen betyder det, at vi ikke når at stille med stærkeste opstilling i hele denne sæson til trods for at sæsonen tidsmæssigt er udvidet.
I øjeblikket er der fire spillere ude til trods for en lang stille periode! Spillere som under normale forhold vil være fast inventar i startopstillingen.
Jeg synes det er så sindsygt ærgerligt og trist vi ikke bare i en periode af sæsonen kan vise vores bedste og give den sande modstand til FCM.

Begynder efterhånden at frygte at skadessituationen fortsætter ind i starten af næste sæson.

Hvad i al verden kan man gøre ved dette skadeshelvede?????
Var Jonas Winds korsbånd revet helt over?
De siger han var klar efter 7-8 måneder. Flere læger siger det er bedst at sidde ude i op til et år pga genoptræning
Der er måske noget af forklaringen, man presser genoptræningen, og bliver skadet på ny
Annonce