Snak

Mere indhold efter annoncen

Solskjær ser United-fordele i transfervinduet

ons 8. apr 2020

Ole Gunnar Solskjær ser muligheder for Manchester United, der er økonomisk godt stillet, når transfervinduet åbner igen.



Læs hele nyheden her
Det nægter jeg simpelthen at tro på han har sagt, for så er han sgu da for uintelligent til at være manager. Han bliver da lynchet for at se og drage fordel af en verdensomspændende økonomisk og dødelig katastrofe..
Byebye Ole
Meget lavt, ikke særlig smart hvis han har udtalt det.
Nu nævner han når situationen er tilbage til normalen, men det kan godt misforståes, og der er ikke den mest gennemtænkte udtalelse han er kommet med.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
... hvor siger han det? Folk herinde er virkeligt håbløst ringe til at læse og forstå substans
Manchester United var sammen med Manchester City den første klub i Premier League til at afvise at gøre brug af statsstøtte.


Det her giver jo ikke mening. De kan vel ikke begge være den første klub til at gøre det.
City var den første, United var nr 2.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mon ikke der er blevet brugt et n for meget i sætningen og et manglende ber :-)

Hvorfor er det folk brokker sig over hvad han udtaler?

Han siger det jo som det er, fremtid er uvis men de skal være klare på at reagere.
jeg synes, at solskjær har ret i meget af det, som han siger. Jeg synes dog ikke entydigt, at det er en god ting for United.

Jeg er enig i, at transfersummerne vil falde den næste periode, men Uniteds økonomi er også påvirket af alt det her, og det vil også medføre, at deres transferbudget nok også er faldet ift. det beløb, de nok ville have brugt, hvis ikke krisen var kommet. Traditionelt, så er det de store aktørers fordel, når der kommer kriser, og det er Uniteds fordel i det her.

Derudover har United stadig noget oprydning igang, og det er nok blevet endnu mere udfordrende at komme af med spillere, da færre klubber ønsker at købe, og samtidig ikke ønsker at oppebære den store lønomkostning, som eksempelvis Alexis har.

For Uniteds kommende økonomi, så bliver det potentielt også vigtigt, at United kommer helt tilbage på toppen. Der er udsigter til økonomisk recession, og skal virksomheder spare, så er sponsorater et sted, der oftest spares. En stor del af Uniteds økonomi ligger pt. I sponsorater, når de ikke er i toppen af Europa, og dermed er det her også en potentiel bombe under driften i United.
[i][- Hvem ved, hvordan markedet kommer til at reagere på dette? Hvem ved, hvilke klubber der har brug for at sælge spillere?

- Der kan opstå en situation der, man kan drage nytte af, og jeg ved, at vi i Manchester United er en af de største klubber økonomisk. /i]

Her er substansen som du søger bruger 1355
Den eneste som er håbløs er dig.

I denne citat siger han direkte at de vil udnytte, at andre klubber bliver nød til at sælge.

Om disse udtalelser er rigtig vil jeg ikke gøre mig klog på, men hvis de er rigtig er det bare for dumt og respektløst.
Han siger ingen steder, at klubben drager fordel af krisen. Han siger, at normalen en dag vender tilbage, at de skal agere proaktivt, og de har ressourcerne til at gøre det.
Annonce