Snak

Mere indhold efter annoncen
@rolig

Tottenhams defensiv har været hovedårsagen bag hvad jeg mener er 13 Premier League kampe i træk uden nederlag.

Tottenham giver generelt utrolig lidt væk og er meget stabile under Conte, trods det de ikke har de store problemer med at modstanderen har bolden. I dag var det ganske rigtigt ikke tilfældet, men som man siger "undtagelsen der bekræfter reglen".
"Vel fordi Vestergaard ikke har gjort det bedre end de resterende centerbacks, Leicester råder over. Söyüncü var ligeledes heller ikke at finde i truppen."
Det er jo hele pointen at han nægter at give dem muligheden og hellere vil spille med diverse midtbanespillere og en Amartey der slet ikke har niveauet til Premier League.
Vestergaard og Söyüncü har haft deres problemer, men jeg tror de fleste tænker at det umuligt kan blive værre end det man har set i denne sæson.

Under alle omstændigheder må det bare være fedt at skulle møde Leicester i øjeblikket hvis man ønsker at tanke noget selvtillid.

@Tjoh
Fuldstændig enig i din analyse og konklusioner.

Hos Cityzens frygter vi Contes taktiske kvaliteter og jeg har sagt mange gange, at Tottenham er et af Europas allerfarligste hold på omstillinger.

Og lige en anden ting, så har Daniel Levy holdt ord og Conte har oprustet med...... hold nu fast:
Lenglet, Richarlison, Kulusevski, Bissouma, Romero, Perisic, Bentancur med mere indenfor kalender året 2021-2022.

Konklusion jeg anser både Spurs og Arsenal, som meget seriøse udfordrere til Manchester City om det engelske mesterskab.
Om Chelsea og Manchester United melder sig ind i kampen må tiden vise.
Jeg tror ikke rigtigt på andre end City som engelsk mester. Især ikke med Haaland som scorer for sjov. Og slet ikke Tottenham. Det er jeg også for skadet af tidligere erfaringer til. Ser dog heller ikke Arsenal som en større udfordrer end Spurs. Men som Chelsea og Liverpool spiller pt er det selvsagt i nuværende forfatning bare de to bedste bud på en udfordrer, uden det behøver at betyde at de to overhovedet kommer tæt på. United er en dark horse til placeringerne 2-4 hvis de spiller som i de sidste kampe. Men så skal de stoppe med at spille kampe som dem mod Brighton, Brentford og Sociedad i EL.

Men som sagt. Det ville være idioti at undervurdere Tottenham og Arsenal i de enkelte kampe.

Sæsonen er dog ung og alt kan ske. City ser bare for stærke ud for resten pt.
Helt enig omkring den manglende rotation i Leicesters defensiv. De nuværende spillere har fået utrolig lang snor uden at det har ændret sig til det bedre. Danny Ward holder heller ikke på nogen måde PL-standard i målet. Om Daniel Iversen kan gøre det bedre ved selvsagt ingen, men på et tidspunkt bør han få chancen uanset at det kan være et skidt signal at skifte førstemålmand et stykke inde i sæsonen. Det kan både gå godt, men også endnu værre, for defensivspillerne skal pludselig forholde sig til en "ny" stemme, og en keeper som måske har nogle andre styrker og svagheder end den nuværende. Dog tænker jeg at det er på tide at Rodgers skifter ud før han selv bliver skiftet ud.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Tjoh
Nu er Tottenham og Son, som nok har spillet Premier League rundens bedste kamp. Så det er afgjort din klub som helt fortjent må løbe med æren og aftenens opmærksomhed på bold.dk

Men jeg vil give dig et lille clue til hvorfor Man City er de dobbelte engelske mestre og har vundet Premier League fire gange, de sidste fem år.

1. Vi undervurdere aldrig vores modstandere hverken i England eller Europa.
2. Arrogance, nedladenhed og nonchalant attitude er absolut no go hos Cityzens og specielt hos Joseph Guardiola.
Sikke dog en underholdende kamp, der havde det hele. VAR, omstraffe, masser af mål og chancer. Håber the Son is back.
"Tottenham giver generelt utrolig lidt væk og er meget stabile under Conte, trods det de ikke har de store problemer med at modstanderen har bolden. I dag var det ganske rigtigt ikke tilfældet, men som man siger "undtagelsen der bekræfter reglen"."

Det de har problemer med er når de selv har bolden, hvor de har virkeligt svært ved at skabe noget i åbent spil og det er ikke overraskende at det er dødbolde der fører til deres første par mål. Så bliver Leicester nødt til at åbne sig op og derefter udvikler kampen sig præcis som som Tottenham kunne ønske det.
Derudover er Leicester så skrøbelige i øjeblikket at de falder sammen ligeså snart modgangen kommer.

Det de har problemer med er når de selv har bolden, hvor de har virkeligt svært ved at skabe noget i åbent spil og det er ikke overraskende at det er dødbolde der fører til deres første par mål.


Helt enig i den betragtning. Spurs har meget svært ved at skabe kampene og derfor er det heller ikke altid en fordel når modstanderne eksempelvis får rødt kort eller når man møder modstand som er endnu bedre til at tvinge modstanderen til at have bolden. Det har de blandt andet før brændt sig eller været ved at brænde sig på mod eksempelvis Burnley. Det så vi blandt andet med Southampton i den seneste sæson med en mand i overtal hvor man blev tvunget til at skabe kampen og ikke fik noget ud af det. Dog er forskellen på nu og før, at de faktisk også begyndt at vinde de kampe som de selv skal skabe, selvom det til tider ikke ser kønt og elegant ud og at man ikke kan lukrere på de dødsensfarlige kontraer hele tiden. Man så det blandt andet mod Marseille i CL i sidste uge hvor man kom i overtal og til dels i hjemmekampen mod Arsenal i sidste sæson hvor det samme skete, hvor man dog også i perioder havde succes med alligevel at lade Arsenal skabe spillet og så true på kontra alligevel.

Vi så det også mod Fulham 11 mod 11 hvor man også lykkedes med at få scoret de nødvendige mål på trods af at Fulham lykkedes med at overlade initiativet til Spurs i store dele af kampen.

Det hjælper blandt andet på det at man har forbedret sit output på dødbolde som man jo altid får i løbet af en kamp. Når du nævner dødboldene ifbm Spurs, så er det jo værd at huske på at Spurs faktisk inden 2022 hvor man fik en ny dødboldstræner, var et af de dårligste, hvis ikke de dårligste i hele Premier League, til at omsætte dødbolde til mål.
@Grumble

Det har du delvist ret i, at Tottenham ikke er gode til at skabe kampene. De forsøger så heller ikke.

Angriberne er så gode og effektive at de ofte ikke behøver at sidde på kampene, som f.eks Arsenal skal for at vinde deres kampe. Så derfor vinder Tottenham som regel de kampe mod bundholdene som pakker sig alligevel.

Ligesom de er gode mod de bedste som Liverpool og City under Conte. Sidste sæson med to sejre mod City og to uafgjorte mod Liverpool. Det er oftest midterhold som Spurs dummer sig mod, så som Brighton, Southampton, West Ham og Wolves.
Annonce