Snak

Mere indhold efter annoncen

Spalletti efter norske prygl: Kvalitet ikke nok uden selvtillid

lør 7. jun 09:45

Italiens landstræner, Luciano Spalletti, var bekymret efter 0-3-nederlaget til Norge. Kvalitet er ikke nok uden selvtillid, lød det fra landstræneren. 



Læs hele nyheden her
Hvilken kvalitet?

Jeg følger ikke super meget med i italiensk fodbold, for at sige det høfligt, så jeg kender ikke hovedparten af truppen. Men Zappacosta på højre wingback? Den Zappacosta? Ham som var backup til Victor fucking Moses i Chelsea?
Men Zappacosta på højre wingback? Den Zappacosta? Ham som var backup til Victor fucking Moses i Chelsea?


Korrekt

Der må være kvalitet hos nogle af de italienske spillere. Der må være ti gange så mange fodboldspillere i Italien end i DK og derfor må der da være nogen med et vis talent.
Gør bare transfervinduet kortere om sommeren
Milan havde én italiener som spillede nogenlunde kontinuerligt. Juventus 3, Inter 4. Resten af trupperne for specielt Milan og Juventus er fyldt op med udenlandske spillere uden nævneværdig kvalitet. Deri ligger en stor del af forklaringen. Serie A er ganske enkelt fyldt op med ikke italienske spillere som ikke nytter noget nævneværdigt. Det betyder i bund og grund at der er alt for få italienske spillere, og de som er, de må være elendighed selv eftersom alle de dårlige udenlandske spillere tager over.
Annonce